Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Titanium |
| Price | £31,510 |
| Engine Power - BHP | 155 |
| Acceleration | 8.6 |
| Top Speed | 128 mph |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 121 |
| Minimum Kerbweight | 1599 kg |
Driver Convenience
- 4.2" Colour TFT Ice blue illumination analogue cluster with trip computer
- Bluetooth system
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford SYNC 4 Navigation with 13.2'' touchscreen, DAB radio, Emergency Assistance, Apple Carplay & Android Auto, 6 speakers & FordPass Connect
- Lane keeping system - lane keeping alert and lane keeping aid
- PAS
- Rev counter
- Selectable drive mode
- Service interval indicator
Entertainment
- 2 USB ports
Exterior Features
- Auto headlamps (on/off)
- Body coloured door handles
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Electrically operated heated power fold door mirrors with puddle lamp with side indicators
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Full fixed LED headlamps
- Grille with chrome surround and horizontal bars
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Privacy glass
- Quickclear heated windscreen
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Tailgate wash/wipe
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Cloth upholstery
- Dual zone electronic air temperature control
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Manual 2-way passenger seat adjust
- Manual 4-way driver seat adjust, with manual lumbar adjust
- Reach + rake adjustable steering column
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- EDL traction control
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Remote/power child rear door locks
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless entry and keyless start
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham alarm with power door dead locks
Wheels
- 16" 6x2 spoke dark sparkle high gloss finish alloy wheels with mini spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 121 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 119 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 50.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.6 |
| Engine Power - BHP | 155 |
| Engine Torque - NM | 190 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 6x2 SPOKE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2005 kg |
| Max. Loading Weight | 406 kg |
| Minimum Kerbweight | 1599 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
