Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | Zetec Nav |
| Price | £23,045 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 11.1 |
| Top Speed | 121 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| Length | 4378 mm |
| Width | 1825 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Minimum Kerbweight | 1296 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Cruise control + speed limiter
- Digital clock
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford pass connect
- Ford SYNC 3 nav system with voice control and 4.2" TFT coloured cluster
- Intelligent speed assist
- Lane keeping aid with lane departure warning
- PAS
- Rotary gear shift dial
- Selectable drive mode
- Trip computer
Entertainment
- 2 USB ports
- Aux input
Exterior Features
- 'Quickclear' heated windscreen/heated washer jets
- Auto headlamps (on/off)
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front fog lamps with cornering function
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Halogen reflector headlamps
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- Tailgate wash/wipe
Interior Features
- 3 spoke leather trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 60/40 split back and cushion rear seats with 2 height adjustable headrests
- Centre console with armrest
- Cloth upholstery
- Driver's lumbar support
- Front floor mats
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Manual air conditioning
- Paddle shift controls
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
Passive Safety
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 134 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 44.1 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 47.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 46.3 |
| WLTP - MPG - High | 56.5 |
| WLTP - MPG - Low | 35.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 50.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 11.1 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 170 |
| Top Speed | 121 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 205/60 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/60 R16 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 5x2 SPOKE |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4378 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1825 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 52 |
| Gross Vehicle Weight | 1905 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1250 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Max. Loading Weight | 609 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 685 |
| Minimum Kerbweight | 1296 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
