Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1999 |
| Trim | Titanium X Edition |
| Price | £28,225 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 129 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
| Length | 4378 mm |
| Width | 1825 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Minimum Kerbweight | 1518 kg |
Driver Convenience
- 12.3" Digital instrument cluster
- Bluetooth system
- Digital clock
- E-call
- Easy fuel capless refuelling system
- Eco mode
- Ford SYNC 3 navigation with 8" TFT touchscreen, DAB radio and app link Android auto/Apple carplay
- Intelligent speed assist
- PAS
- Selectable drive mode
- Trip computer
Engine/Drivetrain/Suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- 2 USB ports
- Aux input
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlamps (on/off)
- Automatic rain sensing wipers
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Body coloured electrically operated and heated door mirrors with side indicators
- Electrically operated front and rear windows with one touch opening and closing
- Front fog lamps with cornering function
- Front variable intermittent wipers with electric wash
- Heated rear window
- LED daytime running lamp
- Power folding door mirrors with puddle lights
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Tailgate wash/wipe
- Third brake light
- Unique door and instrument panel inserts
- Upper grille with chrome surround and horizontal bars
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke Sensico trimmed steering wheel with integrated audio controls
- 6 way power adjustable driver seat
- Ambient lighting
- Driver's lumbar support
- Dual zone electronic air temperature control
- Front and rear floor mats with metal grey stitching
- Front passenger seat manual height and lumbar adjust
- Heated driver and front passenger seats
- Heating for Sensico steering wheel
- Height adjustable front headrests
- Isofix child seat preparation
- Reach + rake adjustable steering column
- Rear centre headrest
- Sensico premium upholstery
- Single front passenger seat
- Soft console knee pads
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS+Electronic Brake force Distribution
- Auto hold function
- Driver airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front and rear seatbelt reminder
- Front inertia reel height adjustable seatbelts with pre-tensioners
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking and pedestrian/cyclist detection
- Remote/power child rear door locks
- Side curtain airbags
- Three rear inertia reel lap/diagonal seatbelts
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Ford keyfree system with Keyless entry and keyless start/sleep mode key fob
- MyKey system
- Remote central locking & engine immobiliser
- Thatcham category 1 alarm
Wheels
- 17" 10x2 spoke luster nickel alloy wheels
- Mini steel spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 127 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 133 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 126 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1999 |
| Gears | 8 SPEED |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 58.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 57.6 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 57.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 19E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 72 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Top Speed | 129 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/50 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Style | 10x2 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Length | 4378 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 1825 mm |
| Width (including mirrors) | 1979 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 47 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1250 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 273 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Minimum Kerbweight | 1518 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
