Ford Kuga Estate 2.0 EcoBlue mHEV Titanium Edition 5dr
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Titanium Edition |
| Price | £30,605 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.6 |
| Top Speed | 121 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| Length | 4614 mm |
| Width | 1883 mm |
| Height | 1678 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
Driver Convenience
- 12.3" digital colour instrument cluster
- Ford easy fuel
- Ford SYNC 3 with 8" TFT LCD touchscreen, App Link, andriod auto/apple carPlay, emergency assistance and navigation with Ford pass connect
- Front and rear parking sensors
- Hands free power tailgate
- Lane keeping aid with lane departure warning
- Power assist steering
- Rear view camera
- Selectable drive modes
- Service interval indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
- Twist beam rear suspension
Entertainment
- B&O premium audio system with 10 speakers and subwoofer, 2 USB ports, DAB radio/CD
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlamps with high and low beam
- Auto wipers
- Front LED fog lamps
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- Power folding heated door mirrors with puddle lights
- Power front/rear windows with global close
- Privacy glass
- Quickclear heated windscreen
- Rear spoiler
- Silver roof rails
- Third brake light
- Twin exhausts
Interior Features
- 10 way power adjustable drivers seat
- 2nd row sliding seats with 60:40 split
- 8 way manual passenger seat including lumbar support and height adjust
- Ambient lighting
- Centre console with electronic parking brake
- Dual electronic automatic temperature control
- Front and rear floor mats
- Front and rear head restraints
- Partial premium touch sensico leather upholstery with black cloth inserts
- Rear charging point
- Sports seats
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - front driver/passenger, front and rear curtain
- Drivers knee airbag
- Electronic stability control (ESC) and ABS
- Ford MyKey Gen 2 safety system
- Manual child proof rear door locks
- Post collision braking
- Pre collision assist with autonomous emergency braking
- Rear seat Occupancy alert
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Engine immobiliser
- Keyless entry and Ford power start button (Keyless start)
- Locking wheel nuts
- Remote powered central double locking doors
- Thatcham category 1 alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 128 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 128 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 57.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 55.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 57.6 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 92 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 82 |
| NCAP Safety Assist % | 73 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 150000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.6 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Top Speed | 121 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5X2 SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1678 mm |
| Length | 4614 mm |
| Wheelbase | 2710 mm |
| Width | 1883 mm |
| Width (including mirrors) | 2178 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 53.5 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1481 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 575 l |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
