Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST-Line |
| Price | £29,600 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 9.6 |
| Top Speed | 118 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| Length | 4186 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1550 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Minimum Kerbweight | 1368 kg |
Driver Convenience
- Driver alert system
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Full digital 12.8" instrument cluster
- Lane keeping aid
- Power assist steering
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Speed sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
Entertainment
- 12" landscape touchscreen display with wireless apple car play and android auto 6 speaker audio system
- Ford pass connect and emergency assistance
- Ford SYNC4 with connected navigation
Exterior Features
- Automatic headlights with rain sensing wipers and auto high beam
- Front fog lamps
- LED daytime running lights
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps and puma logo protection
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- ST-Line body styling kit with unique grille
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Ford megabox extended bootspace
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 4 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Single front passenger seat
- ST- Line cloth trim with red stitching
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Pre-collision assist with autonomous emergency braking, pedestrian/cyclist detection & post-collision braking
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Thatcham alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 129 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 129 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 49.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 49.6 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 13E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.6 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Top Speed | 118 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BLACK MACHINED FINISH |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1550 mm |
| Height (including roof rails) | 1550 mm |
| Length | 4186 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1835 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Loading Weight | 467 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 665 |
| Minimum Kerbweight | 1368 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
