Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | ST-Line X |
| Price | £29,450 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Acceleration | 9.8 |
| Top Speed | 119 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| Length | 4186 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1550 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Minimum Kerbweight | 1316 kg |
Driver Convenience
- Driver alert system
- Emergency call service
- Ford easy fuel
- Full digital 12.8" instrument cluster
- Lane keeping aid
- Power assist steering
- Power lift tailgate
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Speed sign recognition
- Wireless charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- Standard suspension
Entertainment
- 12" landscape touchscreen display with wireless apple car play and android auto premium B&O audio system with 10 speakers
- Ford pass connect and emergency assistance
- Ford SYNC4 with connected navigation
Exterior Features
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights with rain sensing wipers and auto high beam
- Front fog lamps
- LED daytime running lights
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Power foldable heated door mirrors with puddle lamps and puma logo protection
- Quickclear heated windscreen
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- ST-Line X body styling kit
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console with armrest and stowage
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Ford megabox extended bootspace
- Front and rear head restraints
- Front floor mats
- Manual 4 way driver seat adjust with lumbar adjustment
- Manual 4 way passenger seat with lumbar support
- Single front passenger seat
- ST-Line X Premium synthetic leather upholstery
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Child safety lock
- Electronic stability control (ESC) and hill start assist
- Pre-collision assist with autonomous emergency braking, pedestrian/cyclist detection & post-collision braking
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Keyless entry and power start button
- Thatcham alarm
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 122 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 123 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 122 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 52.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 52.3 |
General
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 12E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.8 |
| Engine Power - BHP | 125 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Top Speed | 119 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | ABSOLUTE BLACK MACHINED FINISH |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1550 mm |
| Height (including roof rails) | 1550 mm |
| Length | 4186 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 42 |
| Gross Vehicle Weight | 1785 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1216 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 456 l |
| Max. Loading Weight | 469 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 640 |
| Minimum Kerbweight | 1316 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
