In-depth reviews
Ford Puma Gen-E Electric Hatchback 124kW Select 47kWh 5dr Auto [Adv Driver Assist]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Titanium 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Titanium Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium Design 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Titanium First Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Design 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line X Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X First Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line X 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line X 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 1st Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Design 2.0 5dr
- 1.0 EcoBoost ST-Line Vignale 5dr Auto
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybr mHEV 155 ST-Line Vignale 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X 1st Ed+ 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Black Package 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST-Line Black Pk 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Vivid Ruby Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Vivid Ruby Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Vivid Ruby Edition 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Vivid Ruby Ed 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Vivid Ruby Ed 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 ST-Line X Gold Ed 5dr
- 1.0 EcoBoost Hb mHEV 155 ST-Line X Gold Ed 5dr DCT
- 123kW Select 43kWh 5dr Auto
- 124kW Select 47kWh 5dr Auto
- 123kW Select 43kWh 5dr Auto [Comfort Pack]
- 124kW Select 47kWh 5dr Auto [Comfort Pack]
- 123kW Select 43kWh 5dr Auto [Adv Driver Assist]
- 124kW Select 47kWh 5dr Auto [Adv Driver Assist]
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Sound Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Sound Edition 5dr DCT
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV 155 Sound Edition DCT 5dr
- 123kW Sound Edition 43kWh 5dr Auto
- 123kW Select 43kWh 5dr Auto [Comfort/Adv Drv Asst]
- 124kW Select 47kWh 5dr Auto [Comfort/Adv Drv Asst]
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST 5dr DCT
- 1.5 EcoBoost ST 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST 5dr DCT
- 123kW Premium 43kWh 5dr Auto
- 124kW Premium 47kWh 5dr Auto
- 123kW Premium 43kWh 5dr Auto [Adv Driver Assist]
- 124kW Premium 47kWh 5dr Auto [Adv Driver Assist]
- 1.5 EcoBoost ST [Performance Pack] 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV BlueCruise Ed 5dr DCT
- 124kW Blue Cruise Edition 47kWh 5dr Auto
- 1.5 EcoBoost ST Gold Edition 5dr
- 1.0 EcoBoost HB mHEV 155 BlueCruise Ed DCT 5dr
- 1.0 EcoBoost Hybrid mHEV ST [Handling Pk] 5dr DCT
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Select [ADAP] |
| Price | £31,185 |
| Battery Capacity | 53 |
| Engine Power - BHP | 168 |
| Acceleration | 8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4186 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1536 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 556 l |
| Minimum Kerbweight | 1563 kg |
Driver Convenience
- 5G embedded modem
- Apple CarPlay and Android Auto (wireless)
- Column stalk shifter
- Driver impairment monitor
- Emergency call service
- Ford SYNC with connected navigation
- Front parking sensors
- Full digital 12.8" instrument cluster
- Lane keeping aid
- Manual tailgate
- Power assist steering
- Rear parking sensors
- Selectable drive modes(Normal, Eco, Sport, Slippery and Trail)
- Vinyl wrapped instrument panel (High Level)
- Wrong way alert
Engine/Drivetrain/Suspension
- Blue oval charge network - Lifetime access
- Standard suspension
Entertainment
- 12" Landscape touchscreen display with 6 speaker audio system
- Ford pass connect and emergency assistance
Exterior Features
- Acoustic laminated windscreen
- Active grille shutters
- Auto headlights
- Auto high beam
- Automatic windshield wiper
- Front and rear electric windows with one-touch up/down
- Front headlamp leveling
- Gigabox and Frunk loadspace
- LED daytime running lights
- LED projector headlamps
- LED rear lamps
- LED third brake light
- Lower bumpers, wheel arches, side claddings body color with spears in high gloss black
- Power adjustable door mirrors with manual folding function
- Quickclear heated windscreen
- Rain sensing wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Unique aerodynamically styled front bumper, rear bumper and spoiler
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Centre console
- Electronic automatic temperature control (EATC)
- Fabric upholstery
- Front and rear head restraints
- Front and side airbags for driver and passenger
- Manual 4 way drivers seat (incl. height) with lumbar adjustment
- Manual 4 way passenger seat
- Multi colour ambient lighting
- Premium front floor mats
- Single front passenger seat
- Standard foot pedals
Packs
- Blue Cruise - Advanced driver assistant pack - Puma
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- Air curtain restraint
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking
- Child safety lock
- Electric parking brake
- ESP with electric brake boost
- Front disc brakes and rear drum brakes
- Non painted brake calipers
- Pedestrian/cyclist detection & post-collision braking
- Pre collision assist system
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Ford Power start button
- Locking wheel nuts
- Thatcham alarm with power door dead locks
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 53 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1305 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 450 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 300 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 26 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 100 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 100 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 46.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 13.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 417 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 309 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 259 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 192 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 84 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 69 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8 |
| Engine Power - BHP | 168 |
| Engine Torque - NM | 290 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1536 mm |
| Length | 4186 mm |
| Wheelbase | 2588 mm |
| Width | 1805 mm |
| Width (including mirrors) | 1930 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2015 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1283 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 556 l |
| Max. Loading Weight | 452 kg |
| Max. Roof Load | 50 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1563 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
