Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1996 |
| Trim | Not Available |
| Price | £54,655 |
| Engine Power - BHP | 213 |
| Acceleration | 10 |
| Top Speed | 106 mph |
| Length | 5363 mm |
| Width | 2028 mm |
| Height | 1873 mm |
| Minimum Kerbweight | 2510 kg |
Driver Convenience
- 2 key fob
- Collision mitigation braking system
- Cruise control with ASLD, AEB and ISA
- Electric power assisted steering
- Fixed rear view camera
- Intelligent speed assistant
- Lane keeping aid
- Speed sign recognition
- Traffic sign recognition
- Trip computer
Exterior Features
- Automatic headlights
- Black door mirrors
- Black front fender grille
- Black headlight surrounds
- Black plastic front bumper
- Black radiator grille
- Black side steps with Raptor logo
- Black sports bar
- Black tailgate handle
- Contrasting white underbody protection with red tow eyes
- Daytime running lights
- Dual power heated fold back door mirror with puddle lamp and signal
- Dyno grey exterior door handle
- Dyno grey painted rear bumper
- Electrically operated windows with one shot driver's window
- Electrochromic interior mirror
- Extensive contrasting black and red decals
- Front splash guard and mud flaps
- Heated windshield and rear window
- High mounted stop lamp with cargo area light
- LED Front fog lamp
- LED projector headlamps
- Privacy glass
- Rain sensitive windshield wipers
- Rear bumper sensor device
- Rear mudflaps
- Rear splash guard
- Roof rails
- Single rear fog lamp
- Sports bar
- Tailgate - Easy-lift/lower mechanism
- Under hood engine cover
Interior Features
- Black mountain top lockable tonneau cover including pick up side rails and sports hoop
- Centre console coolbox
- Chrome interior door handle
- Driver seat back mounted map pocket
- Dual control system - Electronic air temperature control (EATC)
- Ebony headliner
- Heated front seat
- Leather gearknob
- Leather handbrake with chrome button
- LED ambient interior lighting
- Load box bedliner including power point and tie down hook
- Power adjustable 8 way driver seat
- Power adjustable 8 way passenger seat
- Premium front and rear floor mats with Raptor logo
- Reach and rake adjustable steering column
- Rear seat centre armrest
- Roof storage for driver sunglasses
- Second row bench seat
- Soho grain premium leather upholstery with Raptor logo
- Tie down rails and rope hooks
- Unique leather stitched steering wheel
- Unique raptor paddle shift
- Upgraded seat fabric with black and red stitching
- Vinyl door trim panel insert
- Washer tank level warn lamp
Packs
- ICE feature pack 129 - Ranger
- Trailer tow pack - Ranger
Passive Safety
- 3 point inertia rear seatbelts
- Child proof rear door locks
- Driver and front passenger airbag, side airbag, curtain airbag and driver knee airbag
- Inflatable driver knee bolsters
- ISOFIX child safety seat attachment
- Passenger airbag disable lamp
- Seat mounted Thorax side airbags
- Seatbelt reminders for driver and front passenger
- Tyre pressure sensors
Security
- 433 MHz high power door lock frequency
- Double locking power door lock with flip key
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Passive anti theft system
- Passive keyless entry and start system
- Power tailgate lock
- Thatcham category 1 alarm security system
Technical
- ABS, ESP and roll over mitigation
- Emergency brake assist
- Engine start/stop system
- Loadbox power point plug
- Locking rear axle
- Performance suspension
- Power converter
- Rear power point plug
Wheels
- 18" Ebony black painted machined alloy wheels with 18" alloy spare wheel
- All terrain tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 277 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1996 |
| Compression Ratio | 18.0:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 10 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 10.5 |
General
| Badge Engine CC | 2.0 |
| Badge Power | 213 |
| Battery AH | 75 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | DISCS |
| Front Suspension | DOUBLE SUSPENSION |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Rear Brakes | DRUM |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 160000 |
| VAT qualifying vehicle - Seek advice from HMRC | Yes |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 10 |
| BHP | 213 |
| Engine Torque NM | 500 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 285/70 R17 |
| Tyre Size Rear | 285/70 R17 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1873 mm |
| Length | 5363 mm |
| Load Height | 906 |
| Load Length | 1575 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1139 |
| Load Width | 1560 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.9 m |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2028 mm |
| Width (including mirrors) | 2180 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 5350 |
| Gross Vehicle Weight | 3130 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2510 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 620 kg |
| Plated 2nd Axle | 1580 |
| Plated Front Axle | 1550 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
Renault 5 gets one-pedal driving for its first birthday
The funky French EV was the UK’s most popular electric car in April and has upped its game with one-pedal driving
News
7 May 2026
New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days

New Jaguar GT: Groundbreaking 1,000bhp, four-door EV to be named in days
Jaguar’s electric GT has been called many things during development, but it’s rumoured its official nameplate is set to be confirmed next week, alongs…
News
7 May 2026
