Skip advert
Advertisement
- 1.5 VTEC Turbo S 5dr 2WD
- 1.5 VTEC Turbo SE 5dr 2WD
- 1.5 VTEC Turbo SE 5dr
- 1.5 VTEC Turbo SE 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo SE 5dr [7 Seat]
- 1.5 VTEC Turbo SE 5dr CVT [7 Seat]
- 1.5 VTEC Turbo SR 5dr
- 1.5 VTEC Turbo SR 5dr CVT
- 1.5 VTEC Turbo SR 5dr [7 Seat]
- 1.5 VTEC Turbo SR 5dr CVT [7 Seat]
- 1.5 VTEC Turbo EX 5dr
- 1.5 VTEC Turbo EX 5dr CVT
- 2.0 eHEV Elegance Sensing 5dr eCVT
- 2.0 eHEV Elegance 5dr eCVT
- 2.0 ePHEV Elegance Tech 5dr eCVT
- 2.0 ePHEV Elegance Tech 5dr eCVT [NI]
- 2.0 eHEV Advance 5dr eCVT
- 2.0 ePHEV Advance Tech 5dr eCVT
- 2.0 ePHEV Advance Tech 5dr eCVT [NI]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | S |
| Price | £27,410 |
| Engine Power - BHP | 173 |
| Acceleration | 9.3 |
| Top Speed | 130 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| Length | 4600 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1679 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 561 l |
| Minimum Kerbweight | 1501 kg |
Driver Convenience
- 5" Colour screen
- Adaptive cruise control
- Agile handling assist
- Bluetooth hands free telephone connection
- Economy mode
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Idle stop
- Intelligent multi info display
- Lane departure warning system
- Lane keep assist system
- Road departure mitigation
- Speed limiter
- Traffic sign recognition
Engine/Drivetrain/Suspension
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 8 Speakers
- DAB Digital radio
- Radio/CD
- Steering wheel mounted controls
- USB port
Exterior Features
- Aspheric door mirrors
- Automatic headlights with dusk sensor
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Electric front windows/one touch facility
- Electric rear windows + one touch facility
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- High beam assist
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED rear lights
- Rear wiper
- Shark fin roof aerial
- Trailer stability assist
- Welcome home function
Interior Features
- 60/40 split folding rear seat
- Accessory sockets
- Automatic climate control
- Cargo hooks
- Courtesy lights
- Driver's electric adjustable lumbar support
- Driver/passenger front seatback pockets
- Driver/passenger sunvisors and vanity mirrors
- Front centre armrest
- Front map lights
- Gear shift indicator
- Height adjustable driver's seat
- Instrument panel with garnish wood film
- Isofix child seat preparation
- Rear air vents
- Rear centre armrest
- Rear headrests
- Rear reading lights
- Silver interior door handles
- Sunglasses holder
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
Passive Safety
- 5 x 3 point seatbelts
- ABS/EBD
- Anti-whiplash front headrests
- Brake assist function
- Collision mitigation braking system
- Deflation detection system
- Driver airbag
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear curtain airbags
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger airbag deactivate switch
Security
- Honda super locks
- Immobiliser
- Remote central locking with 2 remote folding keys
- Security alarm
- Ultrasonic sensor and tilt sensor
Wheels
- Temporary spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.153 |
| HC | 0.014 |
| Noise Level dB(A) | 68 |
| NOx | 0.013 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 166 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 179 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 198 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 154 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 89.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 38.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 35.8 |
| WLTP - MPG - High | 44.1 |
| WLTP - MPG - Low | 32.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 41.5 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 24E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 93 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 70 |
| NCAP Safety Assist % | 76 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.3 |
| Engine Power - BHP | 173 |
| Engine Power - RPM | 5600 |
| Engine Torque - NM | 220 |
| Engine Torque - RPM | 1900 |
| Top Speed | 130 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 235/65 R17 |
| Tyre Size Rear | 235/65 R17 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1679 mm |
| Length | 4600 mm |
| Wheelbase | 2663 mm |
| Width | 1855 mm |
| Width (including mirrors) | 2117 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 57 |
| Gross Vehicle Weight | 2150 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1756 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 561 l |
| Max. Loading Weight | 649 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 600 |
| Minimum Kerbweight | 1501 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
