Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Elegance |
| Price | £41,240 |
| Battery Capacity | 68.8 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.6 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4387 mm |
| Width | 1866 mm |
| Height | 1584 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 361 l |
| Minimum Kerbweight | 1733 kg |
Driver Convenience
- 4 x front and 4 x rear parking sensors
- Adaptive cruise control
- Agile handling assist
- Bluetooth hands free telephone connection
- Drive mode (Econ, Sport, Normal)
- E-call
- Econ mode
- Electric power steering
- Emergency stop signalling system
- Forward collision warning
- Honda CONNECT with Navigation 15" touchscreen, AM/FM/DAB, Apple Carplay and Android Auto, Live traffic info
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning system
- Lane keep assist system
- Lead car departure notification system
- Low speed following
- Power meter
- Rear view camera
- Road departure mitigation
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Wireless charging
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW on board charger
- Vehicle stability assist
Entertainment
- 2 Tweeters
- 2 x rear USB ports
- 4 speakers
- Front USB connections (Type-A and Type-C)
- Steering wheel audio remote control
Exterior Features
- 3rd brake light
- Auto dimming rear view mirror
- Auto headlights
- Auto wipers
- Body colour door handles
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Electrically folding door mirrors
- Front and rear electric windows
- Front fog lights
- Front LED Indicator lights
- Headlight auto on/off timer
- High beam assist
- High gloss black window garnish
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- Privacy glass
- Rain sensor
- Rear honda badging in white
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Shark fin antenna
- Smoke and clear lens rear light
- White headlight extension
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split one touch flat folding rear seats
- 8 way electrically adjustable drivers seat
- Air conditioning - Rear vent
- Ambient lighting on roof
- Black interior panels
- Cargo net hooks
- Chrome interior door handles
- Courtesy lights
- Driver and front passenger seat armrests
- Driver/passenger sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Dual zone automatic climate control
- Front map lights
- Heated front seats
- I-Size ISO Fix Points
- Leather steering wheel
- Meter illumination
- Normal pedals
- Rear head restraints
- Rear reading lights
- Single front passenger seat
- Synthetic leather upholstery
- Tilt/telescopic adjustable steering wheel
- Tonneau cover
- Trunk light
- Under trunk charging cable storage
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- ABS/EBD
- Brake assist function
- Brake hold function
- Child locks on rear doors
- Collision mitigation braking system
- Deflation warning system
- Driver airbag
- Driver SRS airbag (single stage inflation)
- Electronic parking brake with auto hold
- Front and rear collision mitigation throttle control
- Front and rear curtain airbags
- Front passenger airbag
- Front side airbags
- Hill start assist
- Passenger SRS airbag with cut off switch
- Regenerative braking/deceleration paddle control
- Whiplash lessening front headrests
Security
- Honda super locks
- Immobiliser
- Mirrors and windows key fob operation
- Remote central locking with 2 key fobs
- Security alarm
- Smart entry + Smart start
- Ultrasonic security sensor
Trim
- Exclusive styling silver trim with blue lighting in door and dash
Wheels
- Flat tyre solution temper tyre/repair kit
- White wheel covers
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 68.8 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 360 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 45 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 78 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 78 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 18.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 412 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 256 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Engine Layout | REAR TRANSVERSE |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 39E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.6 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 310 |
| Engine Torque - RPM | 4621 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/50 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/50 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BLACK CUT |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1584 mm |
| Length | 4387 mm |
| Wheelbase | 2607 mm |
| Width | 1866 mm |
| Width (including mirrors) | 2028 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2080 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1176 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 361 l |
| Max. Loading Weight | 347 kg |
| Minimum Kerbweight | 1733 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.6 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026


