Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1197 |
| Trim | Premium [Tech Pack] |
| Price | £18,125 |
| Engine Power - BHP | 84 |
| Acceleration | 12.6 |
| Top Speed | 106 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| Length | 3670 mm |
| Width | 1680 mm |
| Height | 1480 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 252 l |
| Minimum Kerbweight | 932 kg |
Driver Convenience
- 8" Touchscreen centre console display audio with smart device integration, navigation, live services and DAB
- Apple car play/Android Auto
- Bluelink telematics
- Bluetooth connectivity with voice recognition
- Cruise control
- Driver attention alert system
- eCall emergency call system
- Intelligent speed limit warning
- ISG - Idle stop and go
- Lane departure warning system with lane keep assist - LKAS
- PAS
- Rear view camera
- Roadside assistance
- Trip computer
- Wireless charging pad
Entertainment
- 2 front/2 rear speakers
- Steering wheel audio, phone and cruise controls
- USB socket
Exterior Features
- 1 speed non intermittent rear windscreen wiper
- Bi-function projection headlights
- Black finish on B pillars
- Body colour door handles
- Body coloured bumpers
- Body coloured door mirrors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front fog lights
- Front grille in glossy black
- Front intermittent wipers
- Heated rear window
- High beam assist
- Indicator light on door mirrors
- LED daytime running lights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rear roof spoiler with integrated LED brake light
- Rear side wing doors
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding flat to floor rear seats
- Auto light control
- Bottle holders in front/rear doors + front centre console
- Cabin and luggage compartment interior lighting
- Climate control
- Driver + passenger vanity mirrors
- Driver's seat height adjustment
- Driver/passenger sunvisors with ticket holders
- Front door pockets
- Front Head Restraints - Vertical and Horizontal Adjustment
- Glove compartment
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Height adjustable steering column
- Isofix child seat preparation
- Leather wrapped steering wheel and gear knob
- Metal paint effect interior door handles
- Rear door pockets
- Single front passenger seat
- Vertical adjustment rear head restraints
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Airbags - front, front side and curtain airbags
- Anti-lock brake system (ABS)
- Autonomous emergency braking (AEB) with forward collision warning system
- Brake assist function
- Childproof rear door locks
- Electronic stability control
- Front and rear disc brakes
- Front and rear seatbelt reminder
- Front seatbelt pretensioners
- Hill start assist control (HAC)
- Passenger airbag deactivate switch
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Perimeter alarm
- Remote central locking
- Second remote key
- Speed sensitive auto door locking
Wheels
- 16" alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1197 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 75.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.9 |
| WLTP - MPG - High | 60.1 |
| WLTP - MPG - Low | 44.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 8E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 6 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 69 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 75 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 52 |
| NCAP Safety Assist % | 59 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.6 |
| Engine Power - BHP | 84 |
| Engine Power - RPM | 6000 |
| Engine Torque - NM | 118 |
| Engine Torque - RPM | 4200 |
| Top Speed | 106 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/45 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/45 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1480 mm |
| Length | 3670 mm |
| Wheelbase | 2425 mm |
| Width | 1680 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 36 |
| Gross Vehicle Weight | 1430 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1050 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 252 l |
| Max. Loading Weight | 498 kg |
| Minimum Kerbweight | 932 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 9.72 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
