Skip advert
Advertisement
- 1.0T GDi Element 5dr
- 1.0T GDi 90 Element 5dr
- 1.0T GDi 90 Element 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V MHD SE Connect 5dr
- 1.0T GDi 48V MHD SE Connect 5dr DCT
- 1.0T GDi Advance 5dr
- 1.0T GDi Advance 5dr DCT
- 1.0T GDi Advance [Nav] 5dr
- 1.0T GDi Advance [Nav] 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V MHD Premium 5dr
- 1.0T GDi Premium 5dr
- 1.0T GDi 48V MHD Premium 5dr DCT
- 1.0T GDi Premium 5dr DCT
- 1.0T GDi 90 Black Line 5dr
- 1.0T GDi 90 Black Line 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V MHD Ultimate 5dr
- 1.0T GDi Ultimate 5dr
- 1.0T GDi 48V MHD Ultimate 5dr DCT
- 1.0T GDi Ultimate 5dr DCT
- 1.0T GDi 48V MHD 120 N Line 5dr
- 1.0T GDi 48V MHD 120 N Line 5dr DCT
- 1.0T GDi 90 Tech Line 5dr
- 1.0T GDi 90 Tech Line 5dr DCT
- 1.0T GDi N Line S 5dr
- 1.0T GDi N Line S 5dr DCT
- 1.0T GDi 90 Tech Line 5dr [Tech Pack]
- 1.0T GDi 90 Tech Line 5dr DCT [Tech Pack]
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 998 |
| Trim | Tech Line [Tech] |
| Price | £26,225 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Acceleration | 12.8 |
| Top Speed | 111 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
| Length | 4065 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1450 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Minimum Kerbweight | 1095 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Digital cluster
- 10.25" Touchscreen DAB Radio with android auto and apple carplay
- 2nd Gen eCall
- Cruise control + speed limiter
- Forward collision assist with car, pedestrian and cycle detection
- Front parking sensor
- Intelligent speed assist
- Intelligent speed limit warning
- Lane follow assist
- Lane keep assist
- MAP OTA updates
- Navigation system
- PAS
- Rear parking sensor
- Rear view camera with dynamic guidelines
- Wireless charging pad
Entertainment
- Front USB C port (charging)
- Rear USB port
Exterior Features
- Automatic defog system for front windscreen
- Automatic dimming rear view mirror
- Automatic headlights with dusk sensor
- Black door mirrors
- Chrome beltline
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Front grille mesh pattern design
- High beam assist
- Hood insulator
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED taillights
- Privacy glass - Rear windows and tailgate
- Rain sensor
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Repositioned flat metal hyundai emblem
- Trailer wiring
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Adjustable head restraints
- Ambient lighting
- Automatic air conditioning
- Black roof lining
- Centre console armrest
- Floor mats
- Heated front seats
- Heated steering wheel
- Leather wrapped steering wheel and gear knob
- Luggage board
- Luggage net
- Passenger seatback pockets
- Single front passenger seat
Packs
- Tech pack - i20
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS with front and rear diagonally split
- Autonomous emergency braking
- Child locks on rear doors
- Front ventilated disc brakes
- Rear solid disc brakes
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Keyless entry with start/stop button
Wheels
- 17" Alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 133 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 998 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 71 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 84 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 44.1 |
| WLTP - MPG - High | 57.6 |
| WLTP - MPG - Low | 37.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 53.3 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.8 |
| Engine Power - BHP | 90 |
| Engine Power - RPM | 4800 |
| Engine Torque - NM | 172 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/45 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1450 mm |
| Length | 4065 mm |
| Wheelbase | 2580 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1625 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1165 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 352 l |
| Max. Loading Weight | 530 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 910 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 450 |
| Minimum Kerbweight | 1095 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New cars cost too much but some brands are finally finding the price sweet spot

New cars cost too much but some brands are finally finding the price sweet spot
New cars are expensive, but Mike Rutherford is pleased to see that some manufacturers have found a pricing sweet spot
Opinion
12 Apr 2026
We got it wrong: VW ID.3 and ID.4 will be replaced by “true Volkswagens”

We got it wrong: VW ID.3 and ID.4 will be replaced by “true Volkswagens”
The inside story on how the people’s car maker lost touch with the people, before rediscovering its mojo under boss Thomas Schäfer
News
10 Apr 2026
New Nissan Juke revealed with sharp origami-inspired design and EV power

New Nissan Juke revealed with sharp origami-inspired design and EV power
“No compromise” design for Leaf’s baby brother, which is bigger and more spacious than today’s combustion-engined Juke and goes on sale in a year
News
15 Apr 2026
