Skip advert
Advertisement
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1898 |
| Trim | Not Available |
| Price | £36,541 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Acceleration | 12.7 |
| Top Speed | 112 mph |
| Length | 5320 mm |
| Width | 1810 mm |
| Height | 1770 mm |
| Minimum Kerbweight | 1895 kg |
Driver Convenience
- 4.2" Multi function colour display
- 4WD shift on the fly
- Advanced Driver Assist Systems
- Bluetooth connectivity
- Door open warning light
- eCall
- Emergency lane keeping
- Forward Collision warning
- Intelligent adaptive cruise control
- Intelligent speed limiter
- Lane departure warning and prevention system
- Lane keep assist
- Manual gearshift indicator
- Multi collision brake
- On/off button for lane support system mounted on steering wheel
- One motion door unlock for driver's side
- PAS
- Reversing camera
- Rough terrain mode
- Speed sensitive power steering
- Stereo camera
- Traffic jam assist
- Traffic sign recognition
- Turn Assist
Entertainment
- 2 speakers
- 8" infotainment touchscreen system
- Audio and cruise controls mounted on steering wheel
- Digital radio (DAB)
- Wireless Apple Carplay/Android Auto
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wipers with rain sensor
- Black door handles
- Black door mirrors
- Black front bumper
- Black rear bumper with integrated step
- Body colour engine hood new design
- Follow me home light
- Front bumper with air curtain
- Front power windows with driver side auto up/down function with pinch protection and timer
- Front USB C port
- Halogen daytime running lights
- Halogen headlights
- High beam assist
- Integrated fuel filler cap with AdBlue
- Manually dimmable rear view mirror
- New Design Black and Dark Grey Grille
- Rear fog lights
- Rear radar chipping guard
- Rear tail gate
- Security etched glass
- Trailer sway control
Interior Features
- 6 way adjustable manual driver's seat
- Centre and floor console
- Closed upper and open lower glove boxes
- Closed upper driver dashboard storage compartment
- Cloth upholstery
- Driver and passenger sun visors
- Driver's footrest
- Front cup holders in centre console and dash - driver and passenger sides
- Front door pockets with bottle holder
- Height and reach adjustable steering wheel
- Manual air conditioning
- Manual driver's seat lumbar support
- Map lights
- Matt silver painting ornaments
- Steering wheel horn pad
- Sunglasses holder and overhead console
- Vinyl floor covering
Passive Safety
- Attention assist
- Autonomous emergency braking
- Front, side, curtain and driver knee SRS airbags
- Height adjustable front seatbelt pre-tensioners with load limiters
- Passenger airbag deactivation switch
- Seatbelt reminder indicator
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm with deadlock
- Insurance approved immobiliser
- Remote central locking
Technical
- 12V power outlets
- Anti lock braking system (ABS)
- Brake assist
- EBD
- Electronic Stability Control (ESC) with traction control
- Hill Descent Control
- Hill start assist
- Rear differential lock with harness protector
- Stop/start function
Wheels
- 16" steel wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.205 |
| HC | 0.041 |
| HC+NOx | 0.125 |
| NOx | 0.088 |
| Particles | 0.0004 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 223 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 230 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 191 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 280 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 224 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 80 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1898 |
| Compression Ratio | 15.9:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 94.4 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 8.5 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 8.8 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 7.3 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 10.7 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 8.5 |
General
| Badge Engine CC | 1.9 |
| Badge Power | 163 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | TORSION BAR |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Safety Assist % | 83 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.7 |
| BHP | 163 |
| Engine Power RPM | 3600 |
| Engine Torque NM | 360 |
| Engine Torque RPM | 2000 |
| Top Speed | 112 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 205/65 R16 |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 890 |
| Height | 1770 mm |
| Length | 5320 mm |
| Load Length | 2290 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1120 |
| Load Width | 1530 |
| Rear Overhang | 1290 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3125 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1810 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 76 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3100 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1895 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 1205 kg |
| Plated 2nd Axle | 1910 |
| Plated Front Axle | 1450 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
Car Deal of the Day: VW's Passat is a slick SUV alternative for £240 a month

Car Deal of the Day: VW's Passat is a slick SUV alternative for £240 a month
The VW Passat has been a classy choice for decades – and it’s shockingly affordable right now. It’s our Deal of the Day for 23 April.
News
23 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026
