Skip advert
Advertisement
- 1.9 Single Cab 4x2
- 1.9 Single Cab 4x4
- 1.9 Extended Cab 4x4
- 1.9 Double Cab 4x4
- 1.9 Eiger Double Cab 4x4
- 1.9 Yukon Extended Cab 4x4
- 1.9 Yukon Luxe Extended Cab 4x4
- 1.9 Yukon Double Cab 4x4
- 1.9 Eiger Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Yukon Nav+ Extended Cab 4x4
- 1.9 Yukon Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Yukon Nav+ Double Cab 4x4
- 1.9 Yukon Nav+ Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Utility Single Cab 4x2
- 1.9 Utah Double Cab 4x4
- 1.9 Utah Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Utility Single Cab 4x4
- 1.9 Utility Single Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 1.9 Utility Single Cab 4x2
- 1.9 Utility Extended Cab 4x4
- 1.9 Utility Extended Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 1.9 Blade Double Cab 4x4
- 1.9 Utility Double Cab 4x4
- 1.9 Utility Double Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 1.9 Blade Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Utility Extended Cab 4x4 Auto
- 1.9 Utility Single Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 1.9 DL20 Extended Cab 4x4
- 1.9 Utility Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 DL20 Double Cab 4x4
- 1.9 Utility Extended Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 1.9 Utility Double Cab 4x4 [Rear Diff Lock]
- 2.2 Utility Single Cab 4x4
- 1.9 DL20 Extended Cab 4x4 Auto
- 1.9 DL20 Extended Cab 4x4
- 1.9 DL20 Double Cab 4x4 Auto
- 2.2 Utility Extended Cab 4x4
- 1.9 DL20 Double Cab 4x4
- 1.9 XTR Double Cab 4x4
- 1.9 DL40 Double Cab 4x4
- 2.2 DL20 Double Cab 4x4
- 1.9 XTR Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 XTR [Colour Edition] Double Cab 4x4
- 1.9 XTR Nav+ Double Cab 4x4
- 1.9 V-Cross Double Cab 4x4
- 1.9 DL20 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 XTR [Colour Edition] Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 XTR Nav+ [Colour Edition] Double Cab 4x4
- 1.9 XTR Nav+ Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 DL40 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 DL40 Double Cab 4x4
- 2.2 DL20 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 XTR Nav+ [Colour Edition] Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 V-Cross Steel Edition Double Cab 4x4
- 1.9 V-Cross Double Cab 4x4 Auto
- 2.2 DL40 Double Cab 4x4
- 1.9 V-Cross Double Cab 4x4
- 1.9 DL40 Double Cab 4x4 Auto
- 2.2 DL40 Extended Cab 4x4 Auto
- 1.9 V-Cross Steel Edition Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Arctic Truck 35 Double Cab 4x4
- 2.2 DL40 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 V-Cross Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Arctic Truck 35 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 V-Cross Commercial 4x4 Auto
- 2.2 V-Cross Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 V-Cross Steel Edition Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Arctic Trucks AT35 Double Cab 4x4
- 1.9 Arctic Trucks AT35 Double Cab 4x4 Auto
- 1.9 Arctic Trucks AT35 Double Cab 4x4 Auto
- 140kW 67kWh eDL40 Extended Cab Pickup 4x4 Auto
- 140kW 67kWh eDL40 Double Cab Pickup 4x4 Auto
- 140kW 67kWh eV-Cross Double Cab Pickup 4x4 Auto
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2164 |
| Trim | Not Available |
| Price | £41,671 |
| Engine Power - BHP | 163 |
| Length | 5280 mm |
| Width | 1870 mm |
| Height | 1790 mm |
| Minimum Kerbweight | 2000 kg |
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.205 |
| HC | 0.041 |
| HC+NOx | 0.125 |
| NOx | 0.088 |
| Particles | 0.0004 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 226 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 80 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2164 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 94.4 |
General
| Badge Engine CC | 2.2 |
| Badge Power | 163 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | TORSION BAR |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Safety Assist % | 83 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 163 |
| Engine Power RPM | 3600 |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/60 R18 |
| Tyre Size Rear | 265/60 R18 |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 890 |
| Height | 1790 mm |
| Length | 5280 mm |
| Load Length | 1520 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1120 |
| Load Width | 1530 |
| Rear Overhang | 1250 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.5 m |
| Wheelbase | 3125 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1870 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 76 |
| Gross Train Weight | 6000 |
| Gross Vehicle Weight | 3100 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2000 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Payload | 1100 kg |
| Plated 2nd Axle | 1910 |
| Plated Front Axle | 1450 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head

BMW X3 vs Honda CR-V vs VW Tayron vs MG HS vs Range Rover Sport: five top PHEVs head to head
The five top plug-in hybrid systems go head-to-head on UK roads, in the test no PHEV buyer can do without
Car group tests
17 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
