Jaguar XF Saloon 2.0 D200 R-Dynamic Black 4dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | R-Dynamic Black |
| Price | £38,845 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.6 |
| Top Speed | 146 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| Length | 4962 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1456 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 337 l |
| Minimum Kerbweight | 1735 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Android Auto
- Apple car play
- Bluetooth connectivity
- Driver condition monitor
- Electric power assisted steering
- Emergency call service
- Front and rear parking aid
- Front animated directional indicators
- JaguarDrive control
- Lane keep assist includes oncoming vehicle detection and edge detection
- Outside temperature gauge
- Pivi pro connected navigation system with 11.4" touch screen
- Power tailgate/boot lid
- Push button starter
- Service interval indicator
- Speed proportional steering
- Traffic sign recognition with adaptive speed limiter
- Trip computer
Entertainment
- DAB Radio (Digital Audio Broadcasting)
- Remote app
- USB and auxiliary socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic headlights
- Black lower front bumper hoops
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Electric windows with one touch open/close and anti trap
- Front bumper's lower chin and rear lower bumper is finished in gloss black
- Heat insulated glass
- Heated front windscreen + heated washer jets
- Jaguar script and leaper
- LED tail lights
- Lower gloss black side and centre air intake suround
- Privacy glass
- Rain sensor windscreen wipers
- Rear boot
- Rear side wing doors
- Sliding panoramic roof with electric open/close and electric blind
- Third brake light
- Trailer stability assist
- XF and R-Dynamic badge
Interior Features
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2nd row air vents
- 3 rear seat head restraints
- 3 seat bench in 2nd row
- Bright metal foot pedals
- Centre armrest console
- Front armrest
- Front door and rear door storage space
- Interior front door handles with separate locking switches
- ISOFIX on outer rear seats
- Overhead stowage for sunglasses
- Passive front head restraints
- Premium cabin lighting
- Premium carpet mats
- R-Dynamic branded leather steering wheel
- Rear armrest with twin cupholders
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Twin front cupholders
Packs
- Black exterior pack with gloss black grille mesh - XF Saloon
- Online pack with data plan - XF
Passive Safety
- 355mm front brakes and 325mm rear brakes
- ABS+EBA
- All surface progress control (ASPC)
- Brake pad warning light
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Emergency brake assist
- Front airbags with passenger seat occupant detector
- Front side airbags
- Full length side window curtain airbag
- Hill launch assist
- Pedestrian contact sensing
- Power operated child locks
- Red brake calipers
- Seatbelt warning
- Three 3 point rear seatbelts
- Torque vectoring brake
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Immobiliser
- Locking wheel nuts
- Perimeter alarm
- Remote central locking with deadlocks and drive away locking
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 138 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 146 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 138 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 83 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92.3 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 50.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.6 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 35E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 21000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 105000 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.6 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 430 |
| Engine Torque - RPM | 1750 |
| Top Speed | 146 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R19 |
| Wheel Style | STYLE 5106 |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1456 mm |
| Length | 4962 mm |
| Wheelbase | 2960 mm |
| Width | 1890 mm |
| Width (including mirrors) | 2089 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 68 |
| Gross Vehicle Weight | 2350 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1120 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 337 l |
| Max. Loading Weight | 615 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1735 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.02 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
