Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1199 |
| Trim | Upland |
| Price | £31,595 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 9.5 |
| Top Speed | 121 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
| Length | 4088 mm |
| Width | 1776 mm |
| Height | 1541 mm |
| Minimum Kerbweight | 1475 kg |
Driver Convenience
- 10.25" Full TFT reconfigurable colour cluster
- 180 Degree rear camera with drone view
- 4 Drive modes (auto, sand/mud, snow and sport)
- Adaptive cruise control with Stop and Go
- All-Terrain Mode Selector
- Apple Carplay/Android Auto with wireless mirroring
- BSRF connectivity box
- Connectivity services
- Driver attention alert system with camera
- Drowsy driver detection system
- eCall emergency call system
- Keyless Start/Engine On Button
- Lane keep assist
- Odometer
- PAS
- Quick Guide English
- Rear view camera with dynamic grid lines
- Telematic box and connected services
- Traffic sign recognition
- Warranty Booklet - UK
Engine/Drivetrain/Suspension
- Battery default
- High efficiency alternator
- Idle coasting
- L2-AGM 12V battery
Entertainment
- Audio system with 6 speakers
- Rear USB port with type-C charging
Exterior Features
- 3rd brake light
- All power windows express Up/Down
- Auto dimming interior rear view mirror
- Automatic headlights
- Automatic high/low beam
- Black mirror caps
- Body colour exterior door handles
- Day time running light
- Halogen rear lights
- Heated and electrically folding outside mirrors
- High roof rails black
- LED Fog lamps with cornering function
- LED reflector headlamps
- Rain sensor
- Rear bumper
- Rear side wing doors
- Rear tow hook
- Rear wiper
- Silver skid plates
- Wiring preperation for towing group by Mopar
Interior Features
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- Automatic A/C (1 Zone)
- Central console dividers x2
- Dedicated durable and washable fabric seats
- Driver and front passenger sunvisor with vanity mirror
- Foldable second row seats 40/60 - Fix and Fold
- Front central armrest with storage
- Front head restraints
- Front passenger grab handle
- Front passenger isofix child seat attachment
- Front seat backrest pocket
- Full black upper interior and headlining
- Height adjustable cargo floor
- I am Jeep label
- Paddle shifter
- Partial body cover for shipment
- Single front passenger seat
- Synthetic leather steering wheel and gear knob
Packs
- Off road exterior pack - Avenger
Passive Safety
- Anti-lock braking system (ABS)
- Child locks on rear doors
- Electric parking brake
- ESC - Electronic Stability Control + traction control
- Hill descent control
- Rear seat ISOFIX
- Three 3 point rear seatbelts
- Vulnerable road user recognition - Pedestrian/Cyclist incl. AEB
Security
- Volumetric anti theft alarm
Trim
- Painted silver dashboard
Wheels
- 17'' Alloy wheels matt black all season chainable with M+S tyres
- Fix and go tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 124 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1199 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 79 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 70 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 3 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 59 |
| NCAP Safety Assist % | 53 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 16000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.5 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Torque - NM | 230 |
| Top Speed | 121 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/60 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/60 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1541 mm |
| Length | 4088 mm |
| Wheelbase | 2563 mm |
| Width | 1776 mm |
| Width (including mirrors) | 1981 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1976 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1218 l |
| Max. Loading Weight | 501 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 920 |
| Minimum Kerbweight | 1475 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels

New Ford Transit City electric van is coming to deliver your parcels
The new Ford Transit City fills a niche between the Courier and Custom with a basic spec that’s just right for the job
News
26 Mar 2026
