In-depth reviews
KIA PV5 Cargo L1 Electric 89kW Essential Standard Range 52kWh H1 Van Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 89kW Essential Standard Range 52kWh H1 Van Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh H1 Van Auto
- 89kW Plus Standard Range 52kWh H1 Van Auto
- 89kW Plus Standard Range 52kWh H1 Van Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh H1 Van Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh H1 Van Auto
- 120kW Plus Long Range 71kWh H1 Van Auto
- 120kW Plus Long Range 71kWh H1 Van Auto
- 89kW Essential Standard Range 52kWh 5dr Auto
- 120kW Essential Long Range 71kWh 5dr Auto
- 120kW Plus Long Range 71kWh 5dr Auto
| Fuel Delivery | ELECTRIC |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Not Available |
| Price | £32,881 |
| Engine Power - BHP | 120 |
| Acceleration | 16.2 |
| Top Speed | 84 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 19.8 |
| Length | 4495 mm |
| Width | 1895 mm |
| Height | 1899 mm |
| Minimum Kerbweight | 1775 kg |
Driver Convenience
- 12.9" Touchscreen Navigation
- 7.5" Driver display screen
- Bluetooth connection
- Drive mode selector (Eco/Normal/Snow)
- eCall emergency system
- Forward collision avoidance assist 1.5 - City, Pedestrian, Cyclist & Junction Turning
- Front and rear parking sensors
- Highway driving assist
- Intelligent speed limit assistance
- Lane following assist 2
- Lane keep assist - Line/Road Edge
- Manual speed limit assist
- Over the air updates
- PAS
- Reversing camera
- Voice recognition
- Wireless Apple CarPlay and Android Auto
Entertainment
- 1x 100W USB-C charging port
- 1x Additional USB-C charging port
- 2 speakers
- Remote audio controls
Exterior Features
- 3 Piece front and rear bumper
- Automatic headlight control
- Automatic window defogger system
- Driver one touch electric windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Gloss black door mirrors
- LED Daytime running lights
- LED door mirror indicator
- LED headlamps
- LED rear fog lights
- LED rear lights
- Rain sensing front wipers
Interior Features
- 2 Spoke Bio-artifical leather steering wheel
- 2X LED cargo light
- Automatic air conditioning
- Cloth upholstery
- Console box
- Driver and passenger footwell under floor storage
- Driver and passenger sunvisors + vanity mirrors
- Driver lumbar support
- Driver underseat storage tray
- Fabric headlining
- Front passenger underseat storage tray
- Height adjustable headrests
- LED cabin lights
- Manual height adjustment for front seats
- Manually adjustable tilt and telescopic steering wheel
- Plastic composite bulkhead
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3 point seat belts
- Curtain airbags
- Driver and front passenger airbags
- Driver and passenger seatbelt reminder
- Emergency stop signal system
- Height adjustable front seatbelts
- Side thorax and pelvis airbags in front row
- Tyre pressure monitoring system (TPMS)
Security
- Alarm and immobiliser
- Smart Key
- Start/Stop button with smart entry system
- Visible Vehicle Identification Number (VIN)
Technical
- 11 kW AC charging power
- Anti lock braking system (ABS)
- Regenerative braking paddle shifter
Wheels
- 16" Steel wheels with full size wheel cover
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 51.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 420 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 285 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 150 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Front |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 150 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 48 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 19.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 285 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 177 |
Emissions - ICE
| Noise Level dB(A) | 65 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Manual Transmission | No |
General
| Alternative Fuel Qualifying | Yes |
| Badge Power | 120 |
| Front Suspension | DOUBLE WISHBONE |
| Generation Mark | 1 |
| Rear Suspension | TORSION BEAM AXLE |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L1 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 16.2 |
| BHP | 120 |
| Engine Torque NM | 250 |
| Top Speed | 84 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1899 mm |
| Length | 4495 mm |
| Load Deck Height | 419 |
| Load Height | 1520 |
| Load Length | 2055 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1330 |
| Load Width | 1565 |
| Side Load Door Width | 775 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
| Wheelbase | 2995 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1895 mm |
| Width (including mirrors) | 2255 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2650 kg |
| Load Space Volume | 4.4 |
| Max. Roof Load | 100 |
| Max. Towing Weight - Braked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1775 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Payload | 875 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
