Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £47,587 |
| Engine Power - BHP | 145 |
| Top Speed | 92 mph |
| Length | 5749 mm |
| Width | 2070 mm |
| Height | 2259 mm |
| Minimum Kerbweight | 2286 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth
- Cruise control
- Front parking sensor
- Low fuel level warning light
- PAS
- Service indicator
- Trip computer
Entertainment
- 7" touchscreen
- Audio switch on steering wheel
- Aux port
- Digital radio (DAB)
- Navigator
- USB socket
Exterior Features
- Automatic headlights
- Automatic windscreen wipers
- Blind spot mirror in sunvisor
- Daytime running lights
- Electric front windows with one touch drivers window
- Front fog lights
- Heated door mirrors
- Side wind assist
Interior Features
- Cloth upholstery
- Driver's armrest
- Drivers seat with lumbar support
- Foldable passenger bench with rotating table
- Front headrests
- Front manual air conditioning
- Glazed bulkhead
- Height adjustable drivers seat
- Soundproof trim on bulkhead
- Steering wheel rake adjustment
- Steering wheel reach adjustment
Passive Safety
- Driver's airbag
- Passenger airbag
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Insurance approved immobiliser
- Radio frequency remote central locking
Technical
- 105 litre fuel tank
- 12v socket in dash panel
- ABS + EBD
- ESP
Wheels
- 16" steel wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 340 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 432 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 299 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 300 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 276 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - FC (l/100km) - Comb | 13 |
| WLTP - FC (l/100km) - Extra High | 16.5 |
| WLTP - FC (l/100km) - High | 11.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Low | 11.4 |
| WLTP - FC (l/100km) - Medium | 10.5 |
General
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 145 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 5 |
| NCAP Overall Rating - LCV | Not Recommended |
| NCAP Safety Assist % | 18 |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 25000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 145 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 360 |
| Engine Torque RPM | 2500 |
| Top Speed | 92 mph |
Test Cycles
| Emissions Test Cycle | WLTP |
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 235/65 R16 |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2259 mm |
| Height (including roof rails) | 2265 mm |
| Length | 5749 mm |
| Load Length | 3170 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.6 m |
| Wheelbase | 3682 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2070 mm |
| Width (including mirrors) | 2470 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 105 |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2286 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1214 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
