Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6498 |
| Trim | LP 770-4 SVJ |
| Price | £357,381 |
| Engine Power - BHP | 770 |
| Acceleration | 2.8 |
| Top Speed | 218 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 15.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 486 |
| Length | 4943 mm |
| Width | 2098 mm |
| Height | 1136 mm |
| Minimum Kerbweight | 1525 kg |
Driver Convenience
- Apple car play
- Bluetooth mobile phone connection
- Dynamic steering
- eCall emergency system
- External temperature gauge
- Full TFT cockpit with three different graphics
- Integrated command with 4 driving modes including the new EGO mode
- Lights on warning
- Multimedia system with 7" colour display
- Navigation and infotainment system with DAB
- On board computer
- Service interval indicator
- Servotronic PAS
- Start engine button on tunnel
Engine/Drivetrain/Suspension
- 2.0 front and rear Magneto rheological pushrod suspension
- Black rear suspension springs
- Carbon fiber monocoque with aluminum front and rear frames
Entertainment
- iPod and USB interface
Exterior Features
- 3rd brake light
- Adjustable intermittent wipers
- Automatically operated rear spoiler
- Bi-Xenon headlights and headlight washers
- Body colour bumpers
- Car cover set
- Crepuscular and rain sensors
- Electric front windows
- Electrically adjustable and heated side mirrors with folding function
- Electronically controlled rear spoiler
- Engine bonnet
- LED daytime running lights
- Rear boot
- T-engine cover in polycarbonate
Interior Features
- Automatic A/C with solar sensor
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Single passenger seat
- Tilt/reach adjustable steering wheel
Packs
- Branding pack with Lamborghini shield embroidered on Alcantara - Aventador
- Interior carbon fibre pack - Aventador
Passive Safety
- ABS/EBD
- Adaptive passenger airbag with automatic occupancy detection
- Auto lock system
- Carbon ceramic brakes
- Collapsible steering column
- Curtain airbags
- Drivers knee airbag
- Dual stage driver's airbag
- Electronic parking brake
- Electronic Stability Programme with ASR
- ESC (Electronic Stability Control)
- Hill holder
- Passenger knee airbag
- Predictive pedestrian protection
- Seatbelt pretensioners with load limiters
- Side head thorax airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft system
- Ignition key with remote control (keyless)
- Immobiliser
Wheels
- 20" front, 21" rear Pirelli P-Zero tyres
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 486 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6498 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 95 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 15.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 2.8 |
| Engine Power - BHP | 770 |
| Engine Power - RPM | 8500 |
| Engine Torque - NM | 720 |
| Engine Torque - RPM | 6750 |
| Top Speed | 218 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/30 R20 |
| Tyre Size Rear | 355/25 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | Nireo |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1136 mm |
| Length | 4943 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 2098 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 85 |
| Gross Vehicle Weight | 2050 kg |
| Max. Loading Weight | 525 kg |
| Minimum Kerbweight | 1525 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026
