Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 6498 |
| Trim | LP 780-4 Ultimae |
| Price | £340,524 |
| Engine Power - BHP | 780 |
| Acceleration | 2.8 |
| Top Speed | 221 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 15.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 442 |
| Length | 4868 mm |
| Width | 2098 mm |
| Height | 1136 mm |
| Minimum Kerbweight | 1550 kg |
Driver Convenience
- Apple car play
- Bluetooth mobile phone connection
- Dynamic steering
- eCall emergency system
- External temperature gauge
- Four wheel steering
- Full TFT cockpit with three different graphics
- Integrated command with 4 driving modes including the new EGO mode
- Lights on warning
- Multimedia system with 7" colour display
- Navigation and infotainment system
- On board computer
- Service interval indicator
- Servotronic PAS
- Start engine button on tunnel
Engine/Drivetrain/Suspension
- 2.0 front and rear Magneto rheological pushrod suspension
- Black rear suspension springs
- Carbon fiber monocoque with aluminum front and rear frames
Entertainment
- iPod and USB interface
Exterior Features
- 3rd brake light
- Adjustable intermittent wipers
- Bi-Xenon headlights and headlight washers
- Car cover set
- Crepuscular and rain sensors
- Electric front windows
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated side mirrors with folding function
- Electronically controlled rear spoiler
- LED daytime running lights
- Rear boot
Interior Features
- Automatic A/C with solar sensor
- Electric and heated comfort seats with carbon details
- Embroidered lamborghini shield on headrest
- Front head restraints
- Glove box
- Limited edition dedication plate
- Single passenger seat
Packs
- Branding package - Aventador Ultimae
- Full interior carbon fibre pack - Aventador
- Visibility and light pack - Aventador
Passive Safety
- ABS/EBD
- Adaptive passenger airbag with automatic occupancy detection
- Auto lock system
- Carbon ceramic brakes
- Collapsible steering column
- Dual stage driver's airbag
- Electric parking brake
- Electronic Stability Programme with ASR
- ESC (Electronic Stability Control)
- Hill holder
- Passive pedestrian protection system
- Seatbelt pretensioners with load limiters
- Side head thorax airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft system
- Ignition key with remote control (keyless)
- Immobiliser
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 442 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 6498 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 95 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 15.7 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 2 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 2.8 |
| Engine Power - BHP | 780 |
| Engine Power - RPM | 8500 |
| Engine Torque - NM | 720 |
| Engine Torque - RPM | 6750 |
| Top Speed | 221 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/30 R20 |
| Tyre Size Rear | 355/25 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DIANTUS |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1136 mm |
| Length | 4868 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Width | 2098 mm |
| Width (including mirrors) | 2273 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 85 |
| Minimum Kerbweight | 1550 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era

New Cupra Raval 2026 review: a true pocket rocket for the EV era
The hot little Raval marks the beginning of a very promising new era
Road tests
8 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
