Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2998 |
| Trim | Not Available |
| Price | £74,131 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Top Speed | 80 mph |
| Length | 8278 mm |
| Width | 2052 mm |
| Height | 2295 mm |
| Minimum Kerbweight | 2572 kg |
Driver Convenience
- 12V - 13 pin provision
- Acoustic comfort kit
- Data set standard
- Electric power steering with city function button for adjustable steering effort
- LDWS (Lane departure warning system) + Proactive lane keeping assist
- Trip computer
- Without E-call
Entertainment
- Aux input socket
- Mp3 player with tweeter
Exterior Features
- 3 Piece bumper
- Cab rear window
- Central exhaust pipe
- Delete rear marker lights
- Fuel filler pipe roof cover
- Non slip rear step
- Predisposition towing
- Radiator in aluminium
- Split/wide angle rear view mirror
- Standard chassis
- Trailer sway control
- Width admitted 2000
Interior Features
- Ergonomic storage with upto 18 storage compartments
- Full steel bulkhead
- Rake, height and reach adjustable drivers seat
- Standard temperature climate
Packs
- Language standard pack - Daily
Passive Safety
- Delete provision fire extinguisher
- Without retarder
Technical
- 8 speed automatic gearbox
- ABS
- Central parking brake
- Charged battery
- Delete specific reinforcement
- Delete Start/Stop
- EBD
- Hill holder system
- Roll movement intervention
- Side PTO - without gearbox
- Standard oil sump
- Standard suspension
- Weight variant 2500kg to 5350kg
Wheels
- 16" steel wheels
- 225/75 R16 tyres (LI INCRE)
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 95.8 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2998 |
| Compression Ratio | 17.5:1 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 8 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 104 |
General
| Alternator Amps | 150 |
| Badge Engine CC | 3.0 |
| Badge Power | 180 |
| Battery AH | 110 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | LEAF SPRINGS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 1 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 1 |
| Rear Brakes | VENTILATED DISCS |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L5 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 50000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 60 |
| Timing Belt Interval Mileage | 150000 |
| Vehicle Homologation Class | N2 |
Performance
| BHP | 180 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 430 |
| Engine Torque RPM | 1600 |
| Top Speed | 80 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/75 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/75 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 2295 mm |
| Length | 8278 mm |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 17.1 m |
| Wheelbase | 5100 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2052 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 100 |
| Gross Vehicle Weight | 7200 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 3300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2572 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 4628 kg |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
