Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | R Sport |
| Price | £34,275 |
| Engine Power - BHP | 189 |
| Acceleration | 4.9 |
| Top Speed | 150 mph |
| Length | 3785 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1143 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 112 l |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
Engine/Drivetrain/Suspension
- Bilstein dampers
- Sports suspension
- Twin oil coolers
Entertainment
- 2 front/2 rear speakers
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Auxiliary front driving lights
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
- Three piece rear silver diffuser
Interior Features
- Acrylic capped door panels
- Black carpet mats
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Black plain/perforated leather steering wheel
- Cloth upholstery
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Interior stowage net
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Probax sports seats
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- ABS with servo assisted brakes
- Cross drilled brake discs
- Driver and passenger airbags
- Traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- 17" rear + 16" front 7 twin spoke silver finish alloy wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.46 |
| HC | 0.076 |
| Noise Level dB(A) | 74 |
| NOx | 0.016 |
| Standard Emissions | EURO 5 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 46D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| EURO NCAP Front and Side Impact test - Star Rating. | N/A |
| EURO NCAP Pedestrian test - Star Rating. | N/A |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.9 |
| Engine Power - BHP | 189 |
| Engine Power - RPM | 7800 |
| Engine Torque - NM | 181 |
| Engine Torque - RPM | 6800 |
| Top Speed | 150 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Wheel Style | 7 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1143 mm |
| Length | 3785 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1166 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 112 l |
| Max. Loading Weight | 306 kg |
| Minimum Kerbweight | 860 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
