In-depth reviews
Renault Trucks UK Master L2 FWD dCi 180 3T3 H2 Red Edition Van Quickshift
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 2298 |
| Trim | Not Available |
| Price | £33,327 |
| Engine Power - BHP | 180 |
| Length | 5575 mm |
| Width | 2070 mm |
| Height | 2499 mm |
Driver Convenience
- Bluetooth connectivity
- Cruise control and variable speed limiter
- Multi-function trip computer
- PAS
Entertainment
- Aux input socket
- Digital radio (DAB)
- USB connection
Exterior Features
- 16W Door mirror mounted side repeater lamps
- 180 Degree steel rear doors
- Automatic lights and wipers
- Daytime running lights
- Electric adjustable/heated door mirrors
- Electric windows with electric/heated door mirrors
Interior Features
- Dashboard storage areas
- Driver's armrest
- Driver's seat lumbar support
- Glovebox with lid
- Height adjustable steering wheel
- Pollen filter
- Trimmed cab rear bulkhead
Passive Safety
- 3 point height adjustable seatbelts with pretensioners
- Driver's airbag
Security
- 2 button key
- Remote central locking
Technical
- 12V accessory socket
- 4 disc brakes
- ABS + EBD
- Diesel particulate filter
- ESC - load adaptive with understeer control
- ESP + Hill start assist
- Trailer swing assist
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | Yes |
| Bore | 85 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2298 |
| Cooling System | FORCED AIR |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | No |
| Number of Valves | 16 |
| Stroke | 101.3 |
Fuel Consumption - ICE
General
| Alternator Amps | 185 |
| Badge Engine CC | 2.3 |
| Badge Power | 180 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | CATALYTIC CONVERTER |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | McPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | LEAF SPRINGS |
| Relative Height | H2 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | LARGE |
| Steering | PAS RACK AND PINION |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| BHP | 180 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 400 |
| Engine Torque RPM | 1500 |
Tyres
| Automatic Clutch | Yes |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 869 |
| Height | 2499 mm |
| Length | 5575 mm |
| Load Deck Height | 562 |
| Load Height | 1894 |
| Load Length | 3083 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1380 |
| Load Width | 1765 |
| Lower Rear Door Width | 1580 |
| Rear Door Height | 1820 |
| Rear Overhang | 1024 |
| Side Load Door Height | 1780 |
| Side Load Door Width | 1270 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 13.6 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 14.1 |
| Upper Rear Door Width | 1577 |
| Wheelbase | 3682 mm |
| Width (excluding mirrors) | 2070 mm |
| Width (including mirrors) | 2470 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 80 |
| Gross Train Weight | 5800 |
| Gross Vehicle Weight | 3300 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2500 |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1183 kg |
| Plated 2nd Axle | 1900 |
| Plated Front Axle | 1550 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
