Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | Sport 220 |
| Price | £41,470 |
| Engine Power - BHP | 220 |
| Acceleration | 4.2 |
| Top Speed | 145 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 36.7 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 179 |
| Length | 3824 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Dynamic performance management
- Twin oil coolers
Entertainment
- 2 rear speakers
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
- Three piece rear silver diffuser
Interior Features
- Acrylic capped door panels
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 179 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 36.7 |
| WLTP - MPG - Extra High | 38.2 |
| WLTP - MPG - High | 42.2 |
| WLTP - MPG - Low | 24.6 |
| WLTP - MPG - Medium | 38.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.2 |
| Engine Power - BHP | 220 |
| Engine Power - RPM | 6800 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 4600 |
| Top Speed | 145 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 175/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 14 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3824 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1174 kg |
| Max. Loading Weight | 250 kg |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense

Vauxhall Astra Sports Tourer Electric 2026 review: plug-in estate makes a lot of sense
Amongst the variety of Astra variants, the all-electric Sports Tourer is the most appealing
Road tests
1 Apr 2026
