Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1798 |
| Trim | Cup 250 R |
| Price | £54,575 |
| Engine Power - BHP | 246 |
| Acceleration | 3.9 |
| Top Speed | 154 mph |
| Length | 3879 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
Driver Convenience
- Engine start button
Engine/Drivetrain/Suspension
- Bilstein dampers
- Dynamic performance management
- Sports suspension
- Twin oil coolers
Entertainment
- 2 rear speakers
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Sill protection tape - Clear
- Silver finish capped door panels
- Three piece rear silver diffuser
Interior Features
- Aluminium window winders
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Face Level Vents
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Steering wheel with black glove centre
- Sunvisors
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.115 |
| HC | 0.036 |
| HC+NOx | 0.055 |
| Noise Level dB(A) | 73 |
| NOx | 0.019 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1798 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 2 |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 3.9 |
| Engine Power - BHP | 246 |
| Engine Power - RPM | 7200 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 5500 |
| Top Speed | 154 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3879 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1214 kg |
| Max. Loading Weight | 283 kg |
| Minimum Kerbweight | 931 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
