Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | SUPERCHARGER |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1796 |
| Trim | Heritage Edition 220 |
| Price | £47,820 |
| Engine Power - BHP | 220 |
| Acceleration | 4.2 |
| Top Speed | 145 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 35.8 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 179 |
| Length | 3824 mm |
| Width | 1719 mm |
| Height | 1117 mm |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth system
- Cruise control
- Engine start button
- PAS
Engine/Drivetrain/Suspension
- Dynamic performance management
- Touring suspension
- Twin oil coolers
Entertainment
- 4 speakers
- DAB Digital radio
- Premium audio system
- Radio/single CD player
Exterior Features
- Body colour door mirrors
- Body coloured bumpers
- Electric front windows
- Front fog lights
- Front mud flaps
- Matt black rear diffuser
- Special paint
Interior Features
- Acrylic capped door panels
- Additional sound insulation
- Air conditioning
- Alcantara steering wheel - silver centre
- Alcantara/leather trim
- Alcantara/leather upholstery
- Aluminium window winders
- Bespoke interior trim
- Black cloth door inserts
- Black glove dash panel
- Black leatherette sill trims with contrast stitching
- Black perforated leather gear lever gaiter
- Contrasting livery theme stitch colour
- Face Level Vents
- Floor mats
- Footwell divider- Lightweight
- Front head restraints
- Full carpet
- Gear knob - polished Aluminium
- Handbrake grip- polished Aluminium
- Heater controls - polished Aluminium
- Lightweight aluminium passenger foot-rest
- Probax sports seats
- Special plaque
- Sunvisors
- Unique livery theme centre console
- Unique livery theme IP
Passive Safety
- 3 point seatbelts
- ABS with servo assisted brakes
- AP Racing twin piston front brake calipers
- Brembo single piston sliding rear calipers
- Driver and passenger airbags
- ESP
- Seatbelt pre-tensioners
- Switchable traction control
- Two piece high performance brake discs
Security
- Central locking
- Immobiliser
- Remote alarm system
Wheels
- Tool kit
- Tyre puncture repair aerosol
- Yokohama tyres
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 179 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1796 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 85 |
| Engine Layout | MID ENGINE TRANSVERSE |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 35.8 |
| WLTP - MPG - Extra High | 37.2 |
| WLTP - MPG - High | 40.9 |
| WLTP - MPG - Low | 23.9 |
| WLTP - MPG - Medium | 37.7 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 48D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 3 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 2 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 4.2 |
| Engine Power - BHP | 220 |
| Engine Power - RPM | 6800 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 4600 |
| Top Speed | 145 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/50 R16 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1117 mm |
| Length | 3824 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1719 mm |
| Width (including mirrors) | 1850 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1174 kg |
| Max. Loading Weight | 250 kg |
| Minimum Kerbweight | 924 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.7 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
