In-depth reviews
Mercedes-Benz A Class Hatchback A180 Sport Executive Edition 5dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1332 |
| Trim | Sport Executive Ed |
| Price | £30,790 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Acceleration | 8.8 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 136 |
| Length | 4419 mm |
| Width | 1796 mm |
| Height | 1440 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
Driver Convenience
- 10.25" media display
- 180 degree rear view camera with parking guidelines
- 7" colour screen in instrument panel
- Active parking assist with visual and audible warning of detected obstacles
- Attention assist
- Brake pad wear indicator warning light
- Car wash mode
- Cruise control + speed limiter
- Direct steering
- Dual bluetooth interfaces
- DYNAMIC SELECT with a choice of driving modes (ECO, Comfort, Sport and Individual)
- ECO start/stop function
- Fluid level warning indicator for fuel, oil, coolant and washer fluid
- Hard-disk navigation
- Hey Mercedes Voice activation
- Lamp failure indicator
- Lane keeping system
- Mercedes me connect including emergency call system, accident recovery, breakdown and maintenance management
- Mercedes me remote services
- Outside temperature gauge
- Owners manual in English
- Pre-installation for private car sharing
- Preinstallation for Mercedes Benz link
- Service indicator (ASSYST)
- Smartphone integration with Apple CarPlay and Android auto
- Speed sensitive power steering
- Trip computer
- Ultrasonic sensors positioned in the front and rear bumpers
Engine/Drivetrain/Suspension
- Lowered comfort suspension
- Rear axle torsion beam
Entertainment
- 2 USB ports (type C) in rear stowage compartment and one in front of center console
- 6 speakers
- DAB Digital radio
- MBUX multimedia system with DAB digital radio and touchpad including satellite navigation
- Mercedes-Benz sound system - 100W
Exterior Features
- 4 Electric Front and Rear windows
- Adaptive brake lights
- Automatic headlights
- Black weather strip
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour side skirt
- Body coloured door mirrors
- Chrome beltline trim
- Diamond radiator grille with black pins with one louvre in silver + chrome insert
- Electric adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators
- Exhaust system - Twin visible tailpipes in polished stainless steel
- Headlamp assist automatic headlamp activation
- Heated glass rear windscreen + timer control
- LED High level third brake light
- LED high performance headlamps with integrated LED daytime running lights
- LED tail lamp
- Privacy glass
- Radio aerial
- Rain sensing windscreen wipers with two sensitivity settings
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Window line trim strip in chrome
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 Spoke leather multi function steering wheel
- 40:20:40 split folding rear seats
- Artico man-made leather upholstery
- Auto Mercedes-Benz child seat recognition sensor
- Black air vents with surround in silver chrome
- Black roof lining
- Controller on centre console with chrome surround
- Front centre armrest with storage compartment
- Front comfort seats with adjustable head restraints
- Front door sills with Mercedes Benz lettering
- Front seat backs luggage nets
- Front seat cushion length adjustment
- Gearshift paddles on steering wheel
- Heated front seats
- Height/reach adjustable steering column
- Interior mirror with reading lamps in black and frameless
- Manual height adjustable front seats
- Rear head restraints
- Seat occupancy sensor for front passenger seat
- Single front passenger seat
- Stowage compartment in centre console with retractable cover
- Sunvisors with illuminated vanity mirrors
- Touchpad on center console
- Twin front cupholders
- Two zone thermotronic luxury automatic climate control
- Velour floor mats
Packs
- Light and sight pack - A Class
- Mirror package - A Class
- Seat comfort pack - A Class
Passive Safety
- 3 rear 3 point seatbelts
- ABS with Brake Assist
- Active bonnet
- Active brake assist includes forward collision warning system with autonomous braking
- Adaptive brake assist with hold function and hill start assist
- Childproof locks manually operated for rear doors and electrically operated for rear power windows
- Crash responsive emergency lighting
- Driver and passenger head and side airbags
- Drivers knee airbag
- Dual stage driver/passenger airbags
- Electronic parking brake
- ESP curve dynamic assist
- ESP with ASR
- Front and rear seatbelt reminder
- ISOFIX and top tether child seat fixing points in two outer rear seats
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
- Window airbags
Security
- Alarm system/interior protection/immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking and crash sensor with emergency opening function
- Urban guard vehicle protection system with immobiliser and interior protection
Trim
- Black seatbelts
- Dark carbon fibre interior trim
Wheels
- 18" multi spoke light alloy wheels painted in himalayas grey with a high sheen finish
- Summer tyres
- Tirefit sealant kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.101 |
| HC | 0.027 |
| Noise Level dB(A) | 69 |
| NOx | 0.031 |
| Particles | 0.0003 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 136 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1332 |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72.2 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 81.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 47.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.9 |
| WLTP - MPG - High | 55.4 |
| WLTP - MPG - Low | 33.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 47.9 |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 30 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 96 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 91 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 92 |
| NCAP Safety Assist % | 75 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8.8 |
| Engine Power - BHP | 136 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 1460 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/45 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/45 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MULTI SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1440 mm |
| Length | 4419 mm |
| Wheelbase | 2729 mm |
| Width | 1796 mm |
| Width (including mirrors) | 1992 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 43 |
| Gross Vehicle Weight | 1880 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1195 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Max. Loading Weight | 515 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1400 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 680 |
| Minimum Kerbweight | 1365 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026
New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest

New Zeekr 8X review: 1,381bhp plug-in hybrid SUV is an absolute tech-fest
While the Zeekr 8X comes with huge levels of power, space and tech, it can't quite match its European rivals when it comes to its driving experience.
Road tests
25 Apr 2026
