Skip advert
Advertisement
- 1.5 T-GDI Explore 5dr
- 1.5 T-GDI Excite 5dr
- 1.5 T-GDI Excite 5dr DCT
- 1.5 T-GDI PHEV Excite 5dr Auto
- 1.5 T-GDI SE 5dr
- 1.5 T-GDI SE 5dr DCT
- 1.5 T-GDI SE 5dr
- 1.5 T-GDI SE 5dr DCT
- 1.5 T-GDI Hybrid+ SE 5dr Auto
- 1.5 T-GDI PHEV SE 5dr Auto
- 1.5 T-GDI PHEV SE 5dr Auto
- 1.5 T-GDI Exclusive 5dr
- 1.5 T-GDI Exclusive 5dr DCT
- 1.5 T-GDI PHEV Exclusive 5dr Auto
- 1.5 T-GDI Trophy 5dr
- 1.5 T-GDI Trophy 5dr DCT
- 1.5 T-GDI Trophy 5dr
- 1.5 T-GDI Trophy 5dr DCT
- 1.5 T-GDI Hybrid+ Trophy 5dr Auto
- 1.5 T-GDI PHEV Trophy 5dr Auto
- 1.5 T-GDI PHEV Trophy 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1496 |
| Trim | SE |
| Price | £29,250 |
| Battery Capacity | 1.8 |
| Engine Power - BHP | 224 |
| Acceleration | 7.9 |
| Top Speed | 118 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| Length | 4670 mm |
| Width | 1890 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 507 l |
| Minimum Kerbweight | 1690 kg |
Driver Convenience
- Driver attention alert
- 12.3" colour touchscreen
- 12.3" Virtual driver information display
- Adaptive cruise control
- Apple CarPlay and Android Auto (wireless)
- Blind spot detection
- Bluetooth connectivity
- Driving modes
- Emergency call service
- Forward collision warning
- iSmart
- Lane change assist
- Lane keep assist system (LAS) with Lane departure warning system (LDWS)
- MG Pilot Custom function
- PAS
- Rear cross traffic alert
- Rear parking camera
- Rear parking sensors
- Satellite navigation system
- Speed limit assist
- Traffic jam assist
- Trip computer
- USB mobile phone charging function
Entertainment
- 6 speaker audio system
- DAB audio
- USB-C x 4 (2 x front and 2 x rear)
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic headlights
- Electric adjustable heated door mirrors
- Follow me home headlights
- Front and rear aero wiper
- Front and rear electric windows with driver's one-touch up/down
- Front fog lights
- Intelligent high beam
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED Headlights
- LED rear lights
- Rain sensing wipers
- Rear privacy glass
- Rear side wing doors
- Silver roof rails
- Vehicle to Load
Interior Features
- 12V power sockets
- 2nd row 60/40 split fold seat
- 3 rear headrests
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way manually adjustable passenger seat
- 6 way electric adjustable drivers seat
- Air conditioning
- Cloth upholstery
- Front and rear reading lights
- Front centre sliding armrest with storage compartment
- Front headrests
- Height and reach adjustable steering wheel
- ISOFIX restraints on outer rear seats x2
- Leather multi function steering wheel
- Single passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Active emergency braking with pedestrian/Bicycle detection
- Anti rolling protection
- Door open warning
- Drivers seatbelt reminder
- Dual front airbags
- Electric parking brake with auto hold function
- ESP
- Front and rear passenger seat belt reminder
- Front centre airbag
- Front passenger airbag deactivation switch
- Front seat belt height adjuster
- Front seatbelts (3-point + pretensioner + load limiter)
- Front side airbags
- Hill descent control
- Hill launch assist
- Manual rear child locks
- Rear outer seatbelt pretensioner and load limiter
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Acoustic vehicle alert system (AVAS)
- Alarm system and engine immobiliser
- Keyless entry and push button start system
- Remote central locking
- Speed sensing door locks
Wheels
- 19" Blade diamond cut alloy wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 1.8 |
| Battery Type | Lithium-ion |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1496 |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 73.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.1 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 2 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 39.2 |
| WLTP - MPG - High | 65.6 |
| WLTP - MPG - Low | 39.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 85.6 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27A |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 7 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 83 |
| NCAP Safety Assist % | 74 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 15000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 80000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.9 |
| Engine Power - BHP | 224 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 340 |
| Engine Torque - RPM | 4000 |
| Top Speed | 118 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/55 R19 |
| Tyre Size Rear | 225/55 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BLADE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1663 mm |
| Length | 4670 mm |
| Wheelbase | 2765 mm |
| Width | 1890 mm |
| Width (including mirrors) | 2066 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
| Gross Vehicle Weight | 2165 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1484 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 507 l |
| Max. Loading Weight | 475 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1690 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range

Peugeot goes price-cut crazy with huge discounts across the range
From the 208 to the 5008, Peugeot has rethought its pricing to make its range “more accessible than ever”
News
28 May 2026
