In-depth reviews
Mini Cooper Electric Hatchback 135kW E Exclusive [Level 2] 41kWh 3dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | E Exclusive Level 2 |
| Price | £33,095 |
| Battery Capacity | 40.7 |
| Engine Power - BHP | 184 |
| Acceleration | 7.3 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 3858 mm |
| Width | 1756 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
Driver Convenience
- Central toggle bar
- Circular OLED Screen
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Driver camera system
- Electro-mechanical speed dependant steering assistance
- Emergency call service
- MINI Experience Modes
- Mini navigation system
- On board computer
- Rear view camera
- Service interval indicator
- Tailgate
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW AC charging
- Automatic transmission
- DC Rapid charging
- Mode 3 cable
Entertainment
- DAB Digital radio
- Personal eSim
Exterior Features
- Auto headlights
- Body coloured wheel arches
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front+rear windows
- Heated rear window
- Heated windscreen washer jets
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED rear lights
- Logos in Vibrant Silver
- Rain sensor window wipers
- Rear fog lights
- Rear window wiper
- Vibrant silver grille surround
Interior Features
- 2 seat bench in second row
- 2 zone automatic air conditioning
- 60/40 rear seat bench
- Ambient lighting
- Cupholders
- Dark headliner
- Fabric strap as 3rd spoke
- Floor mats
- Front and rear head restraints
- Front compact armrest
- Heated steering wheel
- Height adjustable passenger seat
- Lidded storage box in grey knit
- Luggage compartment lighting
- Single front passenger seat
- Sport Vescin Steering Wheel
- Sunvisors with vanity mirrors
Packs
- Driving assistant pack - Cooper Hatchback
- Level 2 pack - Mini Hatchback
- Park assistant pack - Cooper Hatchback
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side, head and seat belt tensioners
- Acoustic pedestrian protection
- Anti-lock braking system (ABS)
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front ISOFIX (iSize)
- Front passenger airbag deactivation
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Blue decorative dash strap
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 40.7 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1380 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 345 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 270 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 28 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 75 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 75 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 36.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 10.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 14.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 14.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 13.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 18.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 12.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 10.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium | 10.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 5.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 4.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 6 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium | 5.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 385 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 291 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 289 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 300 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 220 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - High | 329 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Low | 397 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Medium | 380 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 239.2 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 180.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 180 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 186 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 136.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - High | 204.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Low | 246.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Medium | 236.1 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 20E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 77 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.3 |
| Engine Power - BHP | 184 |
| Engine Torque - NM | 290 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 205/50 R17 |
| Tyre Size Rear | 205/50 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | U SPOKE |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3858 mm |
| Width | 1756 mm |
| Width (including mirrors) | 1967 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 800 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Minimum Kerbweight | 1540 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
