In-depth reviews
Mini Cooper Electric Hatchback 190kW John Cooper Works [Level 3] 54kWh 3dr Auto
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
| Doors | 3 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | John Cooper WorksL3 |
| Price | £38,695 |
| Battery Capacity | 54.2 |
| Engine Power - BHP | 258 |
| Acceleration | 5.9 |
| Top Speed | 124 mph |
| Length | 3858 mm |
| Width | 1756 mm |
| Height | 1460 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Minimum Kerbweight | 1650 kg |
Driver Convenience
- Central toggle bar
- Circular OLED Screen
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Digital instrument cluster
- Driver camera system
- Electro-mechanical speed dependant steering assistance
- Emergency call service
- JCW Experience mode
- On board computer
- Rear JCW graphic
- Rear view camera
- Service interval indicator
- Tailgate
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11kW AC charging
- Automatic transmission
- DC Rapid charging
- Mode 3 cable
Entertainment
- DAB Digital radio
- Harman Kardon sound system
Exterior Features
- Auto headlights
- Body coloured wheel arches
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric front+rear windows
- Front and rear apron
- Heated rear window
- Heated windscreen washer jets
- High gloss hexagonal patterned grille surround
- JCW logo projection
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED rear lights
- Logos in black
- Rain sensor window wipers
- Rear fog lights
- Rear roof spoiler with airblades
- Rear window wiper
Interior Features
- 2 seat bench in second row
- 2 zone automatic air conditioning
- 60/40 rear seat bench
- Ambient lighting
- Black lower band in high gloss
- Cupholders
- Dark headliner
- Fabric strap as 3rd spoke
- Floor mats
- Front and rear head restraints
- Front compact armrest
- Heated steering wheel
- Lidded storage box in Black/Red knit
- Luggage compartment lighting
- Perforated Vescin steering wheel
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals
- Sunvisors with vanity mirrors
Packs
- Level 3 pack - Mini Hatchback/JCW
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side, head and seat belt tensioners
- Acoustic pedestrian protection
- Anti-lock braking system (ABS)
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front ISOFIX (iSize)
- Front passenger airbag deactivation
- JCW Sport Brakes
- Red brake callipers
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Black/Red decorative dash strap
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity in kWh | 54.2 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 1710 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 465 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7.4 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 315 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 30 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 95 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 95 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 49.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - City | 12.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 15.5 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 15.6 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 14 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Extra High | 19.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - High | 14.1 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Low | 12.2 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Medium | 12.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - City | 4.9 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Extra High | 3.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - High | 4.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Low | 5.1 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Medium | 4.9 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - City | 448 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 366 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 363 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 404 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Extra High | 293 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - High | 401 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Low | 463 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Medium | 442 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - City | 278.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 227.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 226 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 251 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Extra High | 182.1 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - High | 249.2 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Low | 287.7 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Medium | 274.6 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 26E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 89 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 77 |
| NCAP Safety Assist % | 79 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 5.9 |
| Engine Power - BHP | 258 |
| Engine Torque - NM | 350 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | MASTERY SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1460 mm |
| Length | 3858 mm |
| Width | 1756 mm |
| Width (including mirrors) | 1967 mm |
Weight and Capacities
| Luggage Capacity (Seats Down) | 800 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 210 l |
| Minimum Kerbweight | 1650 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
