Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1998 |
| Trim | John Cooper Works |
| Price | £37,145 |
| Engine Power - BHP | 231 |
| Acceleration | 6.4 |
| Top Speed | 152 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 156 |
| Length | 3879 mm |
| Width | 1744 mm |
| Height | 1431 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Minimum Kerbweight | 1425 kg |
Driver Convenience
- Always open timer
- Central toggle bar
- Circular OLED Screen
- Compatible mobile phone bluetooth with audio streaming
- Cruise control
- Digital instrument cluster
- Driver camera system
- e-Call (emergency call)
- MINI Experience Modes
- Mini navigation system
- On board computer
- PAS
- Service interval indicator
Engine/Drivetrain/Suspension
- 7 speed steptronic transmission with double clutch
- Adaptive suspension
- JCW exhaust system
Entertainment
- DAB Digital radio
- Harman Kardon sound system
- Personal eSim
Exterior Features
- Adaptable light signatures
- Auto headlights
- Electric front windows
- Front and rear apron
- High gloss hexagonal patterned grille surround
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED indicator lights
- LED rear lights
- Logos in Vibrant Silver
- Rain sensor window wipers
- Rear boot
- Rear fog lights
- Rear roof spoiler with airblades
- Wind deflector
Interior Features
- 2 seat bench in second row
- 2 zone automatic air conditioning
- 60/40 rear seat bench
- Ambient lighting
- Black lower band in high gloss
- Floor mats
- Front and rear head restraints
- Front compact armrest
- Heated steering wheel
- Height adjustable passenger seat
- Lidded storage box in Black/Red knit
- Light headliner
- Luggage compartment lighting
- Partially perforated vescin steering wheel with red accent, black/red decorative strap
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals
- Steering wheel paddle shift
- Sunvisors with vanity mirrors
Packs
- Driving assistant pack - Cooper Convertible
- Level 1 pack - Mini Convertible
- Park assistant pack - Cooper Convertible
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all four seats
- 6 Airbags - front, side, head and seat belt tensioners
- Anti-lock braking system (ABS)
- Brake caliper in red with JCW badge
- DSC - Dynamic Stability Control
- Electronic parking brake
- Front and rear disc brakes
- Front ISOFIX (iSize)
- Front passenger airbag deactivation
- JCW Sport Brakes
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Physical spare key (not digital)
- Remote central locking
Trim
- Black/Red decorative dash strap
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.098 |
| Noise Level dB(A) | 77 |
| NOx | 0.007 |
| Particles | 0.0005 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 156 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 162 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 155 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 154 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEH | 161 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High - TEL | 152 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEH | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High - TEL | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEH | 228 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low - TEL | 227 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEH | 158 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium - TEL | 149 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1998 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 40.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 41.5 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEH | 39.8 |
| WLTP - MPG - Extra High - TEL | 42.2 |
| WLTP - MPG - High | 48.7 |
| WLTP - MPG - High - TEH | 47.1 |
| WLTP - MPG - High - TEL | 49.6 |
| WLTP - MPG - Low | 28.2 |
| WLTP - MPG - Low - TEH | 28 |
| WLTP - MPG - Low - TEL | 28.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium - TEH | 40.4 |
| WLTP - MPG - Medium - TEL | 42.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 29E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 30000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.4 |
| Engine Power - BHP | 231 |
| Engine Torque - NM | 380 |
| Top Speed | 152 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | LAP SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1431 mm |
| Length | 3879 mm |
| Wheelbase | 2495 mm |
| Width | 1744 mm |
| Width (including mirrors) | 1970 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 44 |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 215 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 160 l |
| Minimum Kerbweight | 1425 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.1 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
