Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | Noble |
| Price | £44,880 |
| Battery Capacity | 34.5 |
| Engine Power - BHP | 449 |
| Acceleration | 4.9 |
| Top Speed | 111 mph |
| Length | 4775 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1670 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 660 l |
| Minimum Kerbweight | 2195 kg |
Driver Convenience
- 12.3" central LCD display
- 12.3" LCD instrument cluster
- 540 degree panoramic camera with transparent chassis view
- Adaptive cruise control
- Automatic parking function
- Blind spot detection
- Bluetooth
- Connected navigation
- DAI Forward Departure System
- Driver monitoring system
- Driving modes (Normal, ECO, Sport, Snow, Sand, Offroad)
- E-call
- Electronic Power Steering (EPS)
- Emergency lane keep assist
- Front and rear parking sensors
- Front collision warning
- HUD - Head up Display
- ICA - integrated cruise assist
- Lane departure prevention
- Lane departure warning
- Mobile phone wireless charging cooled pad with 50W capacity
- Multiple collision defence system
- Power tailgate
- Rear crossing traffic warning
- Remote engine start
- Remote HVAC start
- Speed limiter
- Traffic jam avoidance assistant
- Wireless Apple CarPlay/Android Auto
Engine/Drivetrain/Suspension
- Independent rear suspension
Entertainment
- 2 x Front USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- 2 x Rear USB, 1 x Type A, 1 x Type C (fast charging)
- DAB audio
- Sony 14 speaker audio system
Exterior Features
- Acoustic glass
- Auto dimming rear view mirror
- Auto speed adjust front wiper
- Automatic high/low beam
- Automatic LED headlights
- Body colour door handles
- Dynamic turn signal lights
- Electric adjustable/heated/auto power folding door mirrors
- Electric front/rear windows with one touch
- Follow me home headlight function
- Ground light logo projection
- Headlight Ceremony Display (On lock and Unlock)
- Heated rear windshield
- Hidden front wiper
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- LED third brake light
- Power opening panoramic glass sunroof
- Rain sensor
- Rear roof spoiler
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Two exhaust each side of rear bumper
- Welcome ceremony light
- Windows opening via remote
Interior Features
- 12v power outlet - front
- 2 zone automatic air conditioning
- 2nd row centre armrest with cupholder
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way adjustable steering column
- 4 way power adjust front passenger seat
- 4x ISOFIX child seat attachments
- 6 way power adjustable driver seat
- 60/40 split fold rear seat back
- Air conditioning with second row outlet
- Driver/passenger double sunvisor with illuminated vanity mirrors
- Electric backrest adjustment for outer rear seats
- Electronic seatbelt pretensioners+force limiters
- Front armrest with cooling ventilation storage
- Front integrated headrests
- Front reading light
- Front sport seats
- Heated and ventilated seats front and rear
- Heated steering wheel
- Leather steering wheel
- Leather upholstery
- Multi colour ambient lighting
- Multi function steering wheel
- PM3.0 air purification
- Rear headrests
- Single front passenger seat
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS/EBD
- Autonomous emergency braking
- BAS (Brake Assist System)
- Driver knee airbag
- Dual airbags for driver and front passenger
- Electronic brake force distribution
- Electronic parking brake with auto hold
- Electronic Stability Control (ESC)
- Front centre airbag
- Front passenger airbag enable switch
- Front side airbags
- Intelligent escape system (IES)
- Mechanical child safety lock
- Side curtain airbags
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Automatic door locking
- Engine immobiliser
- Keyless start button
- PEPS (passive entry and passive start)
Wheels
- 20" Alloy wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 34.5 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 330 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 30-80 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 6.6 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 25 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 30-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 70 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left and Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 70 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| WLTP - EC AC Weighted (kWh/100km) - Comb | 22.7 |
| WLTP - EC AC Weighted (miles/kWh) - Comb | 2.7 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb | 150 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb | 93 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6e-bis |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 38 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 72 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 92 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 3 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb | 7 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Extra High | 8.5 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - High | 6.1 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Low | 6.3 |
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Medium | 6 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb | 40.4 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Extra High | 33.2 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - High | 46.3 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Low | 44.8 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Medium | 47.1 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 1.7 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 166.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 47U |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 90 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 85 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 81 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 7 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.9 |
| Engine Power - BHP | 449 |
| Engine Torque - NM | 915 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 111 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Tyre Size Front | 245/50 R20 |
| Tyre Size Rear | 245/50 R20 |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1670 mm |
| Length | 4775 mm |
| Wheelbase | 2800 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2196 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2717 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1783 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 660 l |
| Max. Loading Weight | 522 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1500 |
| Minimum Kerbweight | 2195 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs

New Jaecoo 3 has the Ford Puma and Renault 4 in its crosshairs
Jaecoo is targeted the small SUV market with the new 3, and our exclusive images preview how it could look
News
18 May 2026
Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029

Ford’s fightback is on: five new EV and hybrid models for Europe by 2029
Ford’s fightback in Europe is coming, and it could see Fiesta and Focus return
News
18 May 2026
New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind

New Kia EV1 to arrive in 2028, and Hyundai Ioniq 1 won’t be far behind
The Renault Twingo rival will use a bespoke EV architecture that’s being jointly developed by Kia and Hyundai
News
20 May 2026
