Skip advert
Advertisement
| Fuel Delivery | DIESEL |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Not Available |
| Price | £26,575 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 12.9 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4959 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1899 mm |
| Minimum Kerbweight | 1546 kg |
Driver Convenience
- Clock
- Cruise control with speed limiter
- Door open warning light
- Lights on warning buzzer
- PAS
- Remote headlight adjustment
- Service indicator
- Trip computer
Exterior Features
- 2 speed intermittent front wipers
- Green tinted glass
- Laminated windscreen
- Lockable fuel filler cap
Interior Features
- 12V socket in cabin
- 2 Gloveboxes
- 6 hooks in load area
- Courtesy light
- Cup holders for driver and passenger at top of dashboard
- Dashboard storage areas
- Driver and passenger sun visors
- Drivers seat adjustable for reach and rake
- Front door pockets
- Height adjustable head restraints
- Height and reach adjustable steering wheel
- Load area light
- Mica cloth upholstery
- Rubber load floor cover
- Ticket holder
Packs
- Electric pack - Expert
Passive Safety
- Automatic fuel cut off & door unlocking
- Driver's airbag
- Height-adjustable 3-point pre-tensioner seat belts with force limiter
- Passenger airbag
- Passenger airbag with deactivate switch
- Unfastened seat belt warning for driver and passengers
Security
- Automatic door locking over 4mph
- Central locking push button on dash
- Deadlocks
- Rolling code transponder immobiliser
Technical
- ABS and EBA
- ESC + Hill start assist
Wheels
- Full size spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Automatic Transmission | No |
| Bore | 75 |
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cooling System | WATER |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Gears | 6 SPEED |
| Manual Transmission | Yes |
| Number of Valves | 8 |
| Stroke | 88.3 |
General
| Alternator Amps | 75 |
| Badge Engine CC | 1.6 |
| Badge Power | 115 |
| Battery AH | 450 |
| Battery Volts | 12 |
| Clutch | SINGLE DRY PLATE |
| Exhaust System | EGR |
| Front Brakes | VENTILATED DISCS |
| Front Suspension | MACPHERSON STRUTS |
| Generation Mark | 3 |
| Ghost model for valuation purposes | No |
| Hand Brake | REAR WHEELS |
| Rear Brakes | DISCS |
| Rear Suspension | COIL SPRINGS |
| Relative Height | H1 |
| Relative Length | L2 |
| Running Cost League Headings | MEDIUM |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 20000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Steering | PAS |
| This vehicle is classed as a car for VED purposes | No |
| Timing Belt Interval Frequency - Months | 120 |
| Timing Belt Interval Mileage | 140000 |
| Vehicle Homologation Class | N1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 12.9 |
| BHP | 115 |
| Engine Power RPM | 3500 |
| Engine Torque NM | 300 |
| Engine Torque RPM | 1750 |
| Top Speed | 99 mph |
Tyres
| Automatic Clutch | No |
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Spare | FULL SIZE |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Front Overhang | 881 |
| Height | 1899 mm |
| Length | 4959 mm |
| Load Height | 1397 |
| Load Length | 2512 |
| Load Space Width Between Wheel Arches | 1258 |
| Load Width | 1628 |
| Lower Rear Door Width | 1282 |
| Rear Door Height | 1220 |
| Rear Overhang | 803 |
| Side Load Door Height | 1241 |
| Side Load Door Width | 935 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
| Turning Circle - Wall to Wall | 12.9 |
| Wheelbase | 3275 mm |
| Width (excluding mirrors) | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Train Weight | 4060 |
| Gross Vehicle Weight | 2660 kg |
| Load Space Volume | 5.3 |
| Max. Roof Load | 170 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1546 kg |
| No. of Seats | 3 |
| Payload | 1114 kg |
| Plated 2nd Axle | 1500 |
| Plated Front Axle | 1500 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
