Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1968 |
| Trim | SE |
| Price | £33,890 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9 |
| Top Speed | 126 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 56.5 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| Length | 4381 mm |
| Width | 1841 mm |
| Height | 1601 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 510 l |
| Minimum Kerbweight | 1439 kg |
Driver Convenience
- 8" Digital cockpit
- Colour multi-function on board computer display
- Cruise control system with speed limiter
- E-call
- Outside temperature gauge
- PAS
- SEAT drive profile with driving experience button - Normal, Sport, Eco and Individual mode, gearshift, steering and throttle response
- Self parking functionality (includes front and rear parking sensors)
- Start/stop system
- Tailgate
- Trip computer
- Wired Full Link
- Wireless phone charger
Exterior Features
- Black roof rails
- Black side window trim
- Black wheel arch surrounds
- Body colour bumpers
- Chrome front grille frame
- Daytime running lights
- Door mirrors with welcome light silhouette
- Dynamic headlight range control with self adjusting whilst driving
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Front and rear electric windows
- Full LED headlamps with lens and LED front fog lamps with cornering function
- LED rear tail lights with dynamic indicators
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
- Simulated exhaust pipes
- Third brake light
- Variable front intermittent wipers
Interior Features
- 12V socket in front
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Cloth upholstery with front comfort seats
- Drawer under right front seat
- Dual zone climate control
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Front seat back storage pockets
- Height adjustable driver and passenger seat with lumbar adjustment
- ISOFIX points in outer rear seats with top tether anchorage points
- Leather steering wheel and gear knob
- Rear armrest and easy back seat release mechanism from boot
- Single front passenger seat
- Steering wheel mounted gearshift paddles
Packs
- Interior lighting pack - Ateca
- Media system plus pack - Ateca
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- ABS, Traction control system (TCS), Electronic stability control (ESC) and Electronic differential lock system (XDS)
- Airbags - Driver and front passenger airbag with deactivation, front side, two curtain and driver's knee airbags
- Electric parking brake with auto hold function
- Front and rear seatbelt reminder
- Front assist with autonomous emergency braking
- Hill hold control
- Manual rear child locks
- Single tone horn
- Tiredness recognition system
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Keyless entry
- Locking wheel bolts
- Remote central locking
Trim
- Chrome interior detailing
Wheels
- 17" Brilliant silver alloy wheels with super low rolling resistance
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.027 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 134 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 144 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 130 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 136 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 109 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 173 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 123 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1968 |
| Compression Ratio | 16.2:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 81 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 95.5 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 56.5 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 56.5 |
| WLTP - MPG - Extra High | 54.3 |
| WLTP - MPG - High | 67.3 |
| WLTP - MPG - Low | 42.8 |
| WLTP - MPG - Medium | 60.1 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 18E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 3000 |
| Engine Torque - NM | 360 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 126 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/55 R17 |
| Tyre Size Rear | 215/55 R17 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | BRILLIANT |
| Wheel Type | 17" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1601 mm |
| Height (including roof rails) | 1615 mm |
| Length | 4381 mm |
| Wheelbase | 2638 mm |
| Width | 1841 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 50 |
| Gross Vehicle Weight | 2030 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 510 l |
| Max. Loading Weight | 591 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1439 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems

Jaguar Land Rover recalls 170,000 SUVs with UK cars experiencing similar problems
JLR has recalled models from across the Jaguar, Land Rover and Range Rover ranges over a faulty DC-DC converter module
News
30 Apr 2026
Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month

Car Deal of the Day: Omoda 7 offers space and super-low running costs for just £229 a month
The Omoda 7 is the latest Chinese SUV to arrive in Britain. It’s our Deal of the Day for 30 April.
News
30 Apr 2026
New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205

New Peugeot 208: electric supermini to channel iconic 205
The new Peugeot 208 will be previewed at the 2026 Paris Motor Show, but our exclusive images show how it could look
News
1 May 2026
