Skip advert
Advertisement
- 1.0 MPI SE 5dr
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 115 SE 5dr DSG
- 1.0 MPI SE Edition 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Edition 5dr
- 1.0 MPI SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 115 SE Technology 5dr DSG
- 1.0 MPI FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 95 FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr DSG
- 1.0 MPI FR 5dr
- 1.0 TSI 110 FR 5dr
- 1.0 TSI 95 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 110 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.0 MPI FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 95 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 95 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 115 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 110 Xcellence 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 Xcellence 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 95 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 115 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 110 Xcellence Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 Xcellence Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR First Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI Anniversary Limited Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 Anniversary Limited Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 Anniversary Limited Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR Black Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | FR Edition |
| Price | £20,985 |
| Engine Power - BHP | 80 |
| Acceleration | 15.3 |
| Top Speed | 107 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| Length | 4059 mm |
| Width | 1780 mm |
| Height | 1447 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Minimum Kerbweight | 1036 kg |
Driver Convenience
- 'Lights On' Reminder warning buzzer
- 8.25" touchscreen display with type C USB socket and DAB/AM/FM radio
- Analogue cockpit with physical dials
- Auto start and stop system
- Bluetooth audio streaming with handsfree system
- Cruise control
- Digital clock
- E-call
- Full link smartphone integration with mirror link, wireless apple carplay, Google android auto + USB Type C cable for apple and android devices
- Lane assist
- Low fuel warning light
- Outside temperature gauge
- Power Steering
- Rear parking sensor
- Seat connect with safety, service and remote
- SEAT logo boot release
- Speed limiter
- Trip computer
- Wireless phone charger
Engine/Drivetrain/Suspension
- Sports suspension
Entertainment
- Auxiliary input socket
- Radio/MP3 player
- SD card slot
- Steering wheel mounted controls
Exterior Features
- Anti theft roof antenna
- Black door mirrors
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Brilliant black window surrounds
- Dark tinted rear windows
- Dimming interior rear view mirror
- Electric front windows
- Electric headlight adjustment
- Electric rear windows
- Electrically adjustable and heated door mirrors
- Front/rear fog lights
- FULL LED automatic headlights with dynamic headlight range control, coming and leaving home, LED daytime running lights
- LED tail lights
- Rear roof spoiler with FR twin exhausts
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Third brake light
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split folding rear seat
- Ambient interior lighting
- Chrome detailing and black headlining
- Cloth upholstery
- Dual zone climate control with combination filter
- Front courtesy lights
- Front cupholders x 2
- Front reading lights
- Gear shift indicator
- Glovebox
- Height adjustable front and rear headrests (five)
- Height adjustable front seats
- Height/reach adjust steering wheel
- Illuminated air vent surrounds
- Illuminated boot
- Instrument lighting with brightness control
- Isofix
- Leather multifunction flat bottomed sports steering wheel
- Passenger sunvisor
- Single front passenger seat
- Sports seats
- Sunvisors with mirror and driver side card holder
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all 3 rear seats
- ABS
- Active front headrests
- Child locks on rear doors
- Electronic stability control
- Energy recovery system
- Front assist forward collision warning and autonomous emergency braking
- Front driver and passenger side airbags with curtain airbag and front passenger airbag deactivation
- Hill hold control
- Multi-Collision braking
- Seat belt reminder for front and rear seats
- Tiredness recognition system
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Electronic engine immobiliser
- KESSY Keyless entry and go
- Locking wheel bolts
- Perimeter alarm and interior monitoring with backup horn and tow away protection
- Remote central locking + deadlocks
Wheels
- 18" Performance machined alloy wheels in black and grey
- Emergency tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.012 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 132 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 126 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 135 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 112 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 146 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 118 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | MANUAL |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 51.4 |
| WLTP - MPG - Extra High | 47.9 |
| WLTP - MPG - High | 57.6 |
| WLTP - MPG - Low | 43.5 |
| WLTP - MPG - Medium | 54.3 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 5E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 83 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 82 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 66 |
| NCAP Safety Assist % | 70 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.3 |
| Engine Power - BHP | 80 |
| Engine Power - RPM | 6300 |
| Engine Torque - NM | 93 |
| Engine Torque - RPM | 3700 |
| Top Speed | 107 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 215/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | PERFORMANCE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1447 mm |
| Length | 4059 mm |
| Wheelbase | 2564 mm |
| Width | 1780 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1630 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Max. Loading Weight | 594 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 550 |
| Minimum Kerbweight | 1036 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 10.6 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
