Skip advert
Advertisement
- 1.0 MPI SE 5dr
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 95 SE 5dr
- 1.0 TSI 115 SE 5dr DSG
- 1.0 MPI SE Edition 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Edition 5dr
- 1.0 MPI SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 95 SE Technology 5dr
- 1.0 TSI 115 SE Technology 5dr DSG
- 1.0 MPI FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 95 FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Edition 5dr DSG
- 1.0 MPI FR 5dr
- 1.0 TSI 110 FR 5dr
- 1.0 TSI 95 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 110 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR 5dr
- 1.0 TSI 115 FR 5dr DSG
- 1.0 MPI FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 95 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 110 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Sport 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 95 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 115 Xcellence 5dr
- 1.0 TSI 110 Xcellence 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 Xcellence 5dr DSG
- 1.0 TSI 110 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 95 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 115 Xcellence Lux 5dr
- 1.0 TSI 110 Xcellence Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 115 Xcellence Lux 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR First Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR First Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI Anniversary Limited Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 Anniversary Limited Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 Anniversary Limited Edition 5dr DSG
- 1.0 TSI 95 FR Black Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr
- 1.0 TSI 115 FR Black Edition 5dr DSG
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 999 |
| Trim | SE |
| Price | £22,810 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Acceleration | 9.9 |
| Top Speed | 124 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| Length | 4070 mm |
| Width | 1780 mm |
| Height | 1447 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Minimum Kerbweight | 1103 kg |
Driver Convenience
- 8" Digital cockpit
- 8.25" touchscreen display with type C USB socket and DAB/AM/FM radio
- Bluetooth audio streaming with handsfree system
- E-call
- Full Link Smartphone integration with Mirror Link, Apple Car Play, Google Android Auto with USB Type C cable for Apple and Android devices
- PAS
- Start/stop system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Comfort suspension
Entertainment
- 6 speakers
Exterior Features
- Body colour mirror caps
- Body coloured bumpers
- Body coloured door handles
- Electric front and rear windows
- Electrically adjustable, heated, folding exterior mirrors
- Front foglights with cornering functionality
- Full LED automatic headlights with coming and leaving home feature
- Interior auto dimming rear view mirror
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED license plate light
- LED taillights
- Rear fog lights
- Rear side wing doors
- Rear wash/wipe
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 60/40 split and folding rear seats
- Air conditioning with dust and pollen filter
- Black headlining and chrome detailing
- Cloth upholstery
- Comfort seats
- Front reading lights
- Green coloured interior air vents
- Height adjustable front headrests
- Height adjustable front seats
- Height adjustable rear headrests
- Isofix
- Nappa leather multifunction flat bottomed sports steering wheel
- Single front passenger seat
- Storage pockets on back of front seats
- Sunvisors with mirrors and card holder on drivers side
Packs
- Safe and Driving pack (S) - Ibiza
Passive Safety
- ABS
- Child locks on rear doors
- Driver and passenger airbags
- Front driver and passenger side airbags with curtain airbag and front passenger airbag deactivation
- Hill hold control
- Three point seat belts on all rear seats
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti-theft alarm with interior monitoring, backup horn, and towing protection
- Central locking with radio remote control, interior controls and SAFELOCK
- Electronic engine immobiliser
- Locking wheel bolts
Wheels
- 16" Design alloy wheels in brilliant silver
Advertisement
Emissions - ICE
| NOx | 0.019 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 131 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 120 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 125 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 104 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 153 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 116 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 999 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 74.5 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 76.4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 53.3 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 53.3 |
| WLTP - MPG - Extra High | 51.4 |
| WLTP - MPG - High | 61.4 |
| WLTP - MPG - Low | 42.2 |
| WLTP - MPG - Medium | 55.4 |
General
| Generation Mark | 4 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 14E |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.9 |
| Engine Power - BHP | 115 |
| Engine Power - RPM | 5500 |
| Engine Torque - NM | 200 |
| Engine Torque - RPM | 2000 |
| Top Speed | 124 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 195/55 R16 |
| Tyre Size Rear | 195/55 R16 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | DESIGN |
| Wheel Type | 16" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1447 mm |
| Length | 4070 mm |
| Wheelbase | 2564 mm |
| Width | 1780 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 40 |
| Gross Vehicle Weight | 1700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 355 l |
| Max. Loading Weight | 597 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1100 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 580 |
| Minimum Kerbweight | 1103 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon

New Citroen 2CV: icon to be reborn for the electric era, and it’s coming soon
The planets are aligned! Retro design buzz and rules promoting small EVs will see Citroen's most famous car rebooted
News
30 Mar 2026
Kia EV2 review

Kia EV2 review
Cool styling, an efficient powertrain, surprising space - the Kia EV2 is a solid new entry in the small EV market
In-depth reviews
1 Apr 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
