Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Ami |
| Price | £7,695 |
| Battery Capacity | 6.3 |
| Engine Power - BHP | 8 |
| Top Speed | 28 mph |
| Length | 2410 mm |
| Width | 1390 mm |
| Height | 1525 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
Driver Convenience
- Digital speedometer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 6 kW electric motor
- Charging cable in passenger door (with Type 2 adapter)
Exterior Features
- Folding side windows
- Front windscreen with wash/wipe
- LED headlights with LED rear lights
- LED Indicators
- Panoramic sunroof
- Plastic exterior body panels
- Rear boot
- Two external manually-positionable rear-view mirrors
Interior Features
- Integrated head restraints
- Longitudinal adjustment for driver's seat
- Single front passenger seat
- Soft-touch interior seat padding
- USB charging point
- Ventilation fan with heater
Security
- Central locking
Wheels
- 14" steel wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 6.3 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 240 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Maximum Charging Rate - kW | 2.3 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 5.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 7.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 7.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 7.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 46.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 46.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 46.6 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 8 |
| Engine Torque - NM | 9.6 |
| Top Speed | 28 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 155/65 R14 |
| Tyre Size Rear | 155/65 R14 |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1525 mm |
| Length | 2410 mm |
| Wheelbase | 1728 mm |
| Width | 1390 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Max. Loading Weight | 217 kg |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range

New Audi Q4 e-tron facelift: electric SUV gets updated look and jump in range
The hugely popular Audi Q4 e-tron looks to back up its success with a timely update
News
27 Apr 2026
New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag

New Omoda 2 set to steal the Ford Puma’s thunder with £20k price tag
One of the UK’s fastest-growing brands is aiming for the B-segment and its huge sales volumes
News
27 Apr 2026


