Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Manual |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1560 |
| Trim | Business |
| Price | £29,655 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Acceleration | 15.9 |
| Top Speed | 90 mph |
| Length | 4609 mm |
| Width | 1920 mm |
| Height | 1905 mm |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
Driver Convenience
- Audible lights on warning
- Bluetooth system
- Coffee Break Alert
- Mirror screen with mirror link and car play
- Trip computer
Entertainment
- 7" touch screen with DAB radio
- USB socket
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Automatic lights and wipers
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour door mirrors
- Body colour side rubbing strips
- Cornering front fog lights
- Dark tinted rear privacy glass - 70% tint
- Electric adjustable door mirrors
- Electric front windows/one touch facility
- Electrochrome rear view mirror
- Heated door mirrors
- LED daytime running lights
- Rear tailgate with rear heated window
- Rear wiper
- Second row sliding rear windows
Interior Features
- 1/3 to 2/3 split folding 2nd row seats
- 12V accessory sockets - front and rear
- 2 cupholders
- Driver/passenger armrests
- Front head restraints
- Glovebox
- Height/reach adjust steering wheel
- Height/tilt adjustable driver's seat
- Height/tilt adjustable Passenger seat
- Mica cloth upholstery
- Open storage on dashboard
- Rear headrests
- Rear top tether child seat ISOFIX attachment
Passive Safety
- 5 three point inertia reel seatbelts
- ABS/EBD
- Door open warning
- Driver and passenger airbags
- Driver/front passenger head+thorax airbag
- Electronic parking brake
- Electronic stability control
- Front lateral airbags
- Front seatbelt unfastened audible+visual warnings
- Hill start assist
- Traction control
- Tyre pressure sensor
Security
- Alarm
- Deadlocks
- Immobiliser
- Remote central locking
Wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1560 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 75 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 88.3 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 5 SPEED |
| Number of Valves | 8 |
| Transmission | MANUAL |
General
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 11E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 15.9 |
| Engine Power - BHP | 95 |
| Engine Power - RPM | 3750 |
| Engine Torque - NM | 210 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 90 mph |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/65 R16 |
| Tyre Size Rear | 215/65 R16 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 16" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1905 mm |
| Length | 4609 mm |
| Wheelbase | 2930 mm |
| Width | 1920 mm |
| Width (including mirrors) | 2204 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 70 |
| Gross Vehicle Weight | 2645 kg |
| Max. Loading Weight | 1119 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1800 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1526 kg |
| No. of Seats | 6 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.3 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia

New Citroen 2CV: £13k electric city car to lean on brand nostalgia
A 2CV-inspired small car is in the works, designed to bridge the gap between the Ami quadricycle and e-C3 supermini
News
24 Apr 2026
New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke

New Omoda 4 on its way to take on the Nissan Juke
Sharply styled small SUV is ready to expand Omoda’s range and steal sales from the likes of Nissan Juke
News
24 Apr 2026
Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips

Electric car charging stations in the UK: public EV charging prices, networks and top tips
Our guide to saving hundreds of pounds on public EV charging covers all the bases
Tips & advice
20 Apr 2026


