Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | MULTI POINT FUEL INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 2387 |
| Trim | Not Available |
| Price | £34,580 |
| Engine Power - BHP | 235 |
| Acceleration | 6.9 |
| Top Speed | 134 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 32.1 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| Length | 4265 mm |
| Width | 1775 mm |
| Height | 1310 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 226 l |
| Minimum Kerbweight | 1275 kg |
Driver Convenience
- 7" TFT instrument cluster
- Apple car play and Android auto
- Blind spot monitoring
- Bluetooth connectivity
- Cruise control
- e-Call (emergency call)
- Lane keeping system
- Leading vehicle notice
- PAS
- Smart entry and push button start
Entertainment
- 6 speaker audio system
- 8" multimedia and back monitor
- DAB radio
Exterior Features
- Active high beam
- Auto high beam
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED headlamps
- Rear boot
Interior Features
- 2 individual seats in 2nd row
- Dual automatic air conditioning
- Front head restraints
- Heated front seats
- Leather GR steering wheel
- Leather/suede upholstery
- Paddle shifts
- Rear head restraints
- Single front passenger seat
Passive Safety
- Pre collision system
Wheels
- 18" Black alloy wheels
- Space saver spare wheel
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 199 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Extra High | 182 |
| WLTP - CO2 (g/km) - High | 162 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Low | 339 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Medium | 194 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 2387 |
| Compression Ratio | 12..5:1 |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders - Bore (mm) | 94 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 86 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 6 SPEED |
| Number of Valves | 16 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 32.1 |
| WLTP - MPG - Extra High | 35.3 |
| WLTP - MPG - High | 39.2 |
| WLTP - MPG - Low | 18.1 |
| WLTP - MPG - Medium | 33.2 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 39D |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.9 |
| Engine Power - BHP | 235 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 3700 |
| Top Speed | 134 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | Yes |
| Tyre Size Front | 215/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 215/40 R18 |
| Tyre Size Spare | SPACE SAVER |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1310 mm |
| Length | 4265 mm |
| Wheelbase | 2757 mm |
| Width | 1775 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 1700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 226 l |
| Minimum Kerbweight | 1275 kg |
| No. of Seats | 4 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
