Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5204 |
| Trim | Superleggera |
| Price | £232,900 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Acceleration | 3.4 |
| Top Speed | 211 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 20.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
| Length | 4715 mm |
| Width | 1970 mm |
| Height | 1295 mm |
| Minimum Kerbweight | 1870 kg |
Driver Convenience
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- Satellite navigation system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Trip computer
Entertainment
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- Automatic headlights
- Black thermal painted tailpipes
- Electric front windows
- Enamel wing badging
- Heated rear windscreen
Interior Features
- Driver and passenger seat memory
- Front head restraints
- Sports plus seats
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Front side airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
- Remote central locking
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5204 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 89 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 69.7 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 20.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 24.6 |
| WLTP - MPG - High | 25.1 |
| WLTP - MPG - Low | 11.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 20.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.4 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1800 |
| Top Speed | 211 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Tyre Size Front | 265/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | Y SPOKE |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1295 mm |
| Length | 4715 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1970 mm |
| Width (including mirrors) | 2145 mm |
Weight and Capacities
| Minimum Kerbweight | 1870 kg |
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
