Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 5204 |
| Trim | Not Available |
| Price | £260,400 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Acceleration | 3.4 |
| Top Speed | 211 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 20.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
| Length | 4712 mm |
| Width | 1968 mm |
| Height | 1280 mm |
Driver Convenience
- 360 camera
- Blind spot monitoring
- Bluetooth Telephone preparation
- Cruise control
- E-call
- Park assist
- Satellite navigation system
- Servotronic speed sensitive power steering
- Touch pad
- Trip computer
Entertainment
- DAB Digital radio
- iPod connection
- USB connection
Exterior Features
- Additional protective tape
- Automatic headlights
- Body colour door handles
- Electric front windows
- Enamel wing badging
- Heated rear windscreen
- LED high and low beam headlamps with integrated direction indicator and daytime running lights
- Rear boot
- Third brake light
Interior Features
- Aluminium sill plaque
- Front head restraints
- Heated front seats
- Single front passenger seat
- Sports plus seats
Packs
- Service pack - DBS
Passive Safety
- ABS + EBD + EBA
- Carbon ceramic brakes
- DSC - Dynamic Stability Control
- Dual stage driver/passenger airbags
- Front side airbags
- Hydraulic Brake Assist (HBA)
- Traction control
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Alarm
- Immobiliser
- Keyless entry
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 306 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 5204 |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cylinder Layout | V12 |
| Cylinders | 12 |
| Cylinders - Bore (mm) | 89 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 69.7 |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 8 SPEED |
| Number of Valves | 48 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 20.9 |
| WLTP - MPG - Extra High | 24.6 |
| WLTP - MPG - High | 25.1 |
| WLTP - MPG - Low | 11.7 |
| WLTP - MPG - Medium | 20.8 |
General
| Generation Mark | 1 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 10000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Timing Belt Interval Mileage | 999999 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 3.4 |
| Engine Power - BHP | 715 |
| Engine Power - RPM | 6500 |
| Engine Torque - NM | 900 |
| Engine Torque - RPM | 1800 |
| Top Speed | 211 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 265/35 R21 |
| Tyre Size Rear | 305/30 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | GLOSS SILVER FORGED |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1280 mm |
| Length | 4712 mm |
| Wheelbase | 2805 mm |
| Width | 1968 mm |
| Width (including mirrors) | 2146 mm |
Weight and Capacities
| No. of Seats | 2 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender

New Land Rover Discovery is on track as brand seeks to redefine the model in relation to Defender
The Land Rover Discovery is set for a reboot according to JLR boss P.B Balaji
News
14 May 2026
PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested

PHEV megatest: Britain's 16 favourite plug-in hybrid systems tested
It’s PHEV boom time. So we tried the systems offered in 59 cars, testing their EV range and efficiency, to reveal the ones you should buy
Car group tests
14 May 2026
New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI

New Volkswagen Transporter Sportline 2026 review: the van that thinks it’s a Golf GTI
It doesn't come cheap, but this big VW does come with plenty of unique and likeable touches
Road tests
15 May 2026
