Skip advert
Advertisement
- 40 TDI Quattro Sport 5dr S Tronic
- 40 TDI 204 Quattro Sport 5dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Sport 5dr S Tronic
- 45 TFSI 265 Quattro Sport 5dr S Tronic
- 50 TDI Quattro Sport 5dr Tip Tronic
- 40 TDI Quattro Sport 5dr S Tronic [Comfort+Sound]
- 40 TDI 204 Quattro Sport 5dr S Tronic [C+S]
- 45 TFSI Quattro Sport 5dr S Tronic [Comfort+Sound]
- 45 TFSI 265 Quattro Sport 5dr S Tronic [C+S]
- 50 TDI Quattro Sport 5dr Tip Tronic [C+S]
- 40 TDI Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
- 40 TDI 204 Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
- 45 TFSI Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
- 45 TFSI 265 Quattro Vorsprung 5dr S Tronic
- 50 TDI Quattro Vorsprung 5dr Tip Tronic
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Vorsprung |
| Price | £54,490 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Acceleration | 6.1 |
| Top Speed | 154 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 34.9 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 184 |
| Length | 4762 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 495 l |
| Minimum Kerbweight | 1615 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi phone box with wireless charging
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Electromechanical power steering
- Head up Display
- MMI Navigation plus with MMI touch includes 10.1" high resolution colour MMI display, 3D map
- Park assist system
- Power operated tailgate
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 58 Litre fuel tank
- Allroad suspension with damping control
- Quattro all wheel drive
Entertainment
- 2 USB charging ports
- CD Drive
- DAB digital radio reception
Exterior Features
- Allroad radiator grille with vertical chrome slats
- Audi beam uses LEDs to project the audi logo in front and Vorsprung in rear
- Audi matrix LED headlights with LED rear lights + dynamic front and rear indicators
- Auto dimming rear view mirror
- Body coloured door mirrors
- Chrome plated exhaust trims
- Contrasting bumpers in manhattan grey metallic finish
- Door sill trims in aluminium inlay with allroad logo
- Electrically folding auto dimming/adjustable/heated door mirrors with memory function, LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Extended side sills in selenite silver
- Front acoustic glazing
- High beam assistant
- Panoramic glass sunroof
- Privacy glass
- Rain and light sensors
- Underbody protection
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 3 spoke high multi-function leather sport steering wheel with paddle shift and height and reach adjustable
- 40/20/40 split folding 3 rear seat bench in 3 parts with rear centre armrest
- Black cloth headlining
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Electric load area cover
- Electrically adjustable front seats with memory function for driver's side
- Fine nappa leather upholstery with front sports seats
- Front and rear head restraints
- Front centre armrest
- Heated front and outer rear seats
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Stainless steel loading sill protector
Packs
- Comfort and sound pack - A4
- Driver assistance pack - A4/S4
- Extended leather pack - A4/S4
- Exterior off road aluminium package - A4 Allroad
- High gloss package - A4
- Multi coloured extended LED interior lighting pack - A4
- Parking assistance advanced pack - A4 Vorsprung
- Storage and luggage compartment pack - A4
Passive Safety
- 3 rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Off road detection system
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- Seatbelt monitoring
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Keyless Go
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 184 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 185 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 184 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 34.9 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 34.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 34.9 |
General
| Generation Mark | 5 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6.1 |
| Engine Power - BHP | 245 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 370 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 154 mph |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R19 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 10 Y SPOKE |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1493 mm |
| Length | 4762 mm |
| Wheelbase | 2818 mm |
| Width (including mirrors) | 2022 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2200 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1495 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 495 l |
| Max. Loading Weight | 585 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1900 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1615 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles

New BMW iX3 gets cheaper with ‘40’ trim added, and it’ll still go 395 miles
The new entry-level iX3 has been revealed, and it’ll still do 395 miles of range
News
31 Mar 2026
New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car

New Renault Twingo 2026 review: a brilliant electric city car
The new Renault Twingo EV is clever, good-looking and a delight to drive
Road tests
31 Mar 2026
New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet

New Jaguar GT prototype review: big promise, but not the finished article… yet
We hit the tarmac to try out the new Jaguar GT and although the early signs are good, there's still some fine tuning to be done
Road tests
31 Mar 2026
