Skip advert
Advertisement
| Doors | 2 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport [C+S] |
| Price | £42,735 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Acceleration | 7.1 |
| Top Speed | 151 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 141 |
| Length | 4697 mm |
| Height | 1371 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Minimum Kerbweight | 1485 kg |
Driver Convenience
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi connect with Amazon Alexa Integration
- Audi drive select (Auto, Comfort, Dynamic, Efficiency and Individual)
- Audi parking system plus with front and rear sensors
- Audi smartphone interface
- Audi virtual cockpit - 12.3" full colour digital instrument cluster,vehicle/engine speed,Radio/media information+Driver assistance systems
- Automatic start-stop system with coasting functionality and efficiency programme
- Bluetooth interface
- Cruise control system with speed limiter with free wheeling capability
- Electric boot lid release
- Electro-mechanical power steering
- Email, calendar and text messages displayed via MMI
- MMI nav+ with MMI touch - 10.1" high resolution MMI display, touch sensitive, 3D map, route/country info, dynamic route guide, personal route assist
- Service interval indicator
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- Comfort dynamic suspension
Entertainment
- CD player
- DAB digital radio reception
- Two additional USB ports for rear passenger in rear centre console
- Two SDXC card slots
Exterior Features
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour bumpers
- Body colour door handles
- Body colour side sill trim
- Body coloured door mirrors
- Electric adjustable heated door mirrors
- Electric folding door mirrors
- Electric front windows
- Front fog lights
- LED headlights and rear lights with LED daytime running lights
- LED third brake light
- Matt aluminium silver tailpipe trim
- Radiator grille and air inlets in titanium black with matt aluminium silver inserts
- Rain and light sensors
- Rear boot
- Rear diffuser in matt titanium black with trim strip in matt aluminium silver
- Sport front and rear bumpers with side skirts
- Windscreen with acoustic glazing
Interior Features
- 2 seat bench in 2nd row
- 3 spoke high multi-function leather sport steering wheel with paddle shift and height and reach adjustable
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- 40/20/40 split folding 2 seater rear seat bench with rear centre armrest
- Deluxe 3 zone electronic climate control
- Door sill trims with aluminium inlay
- Front centre armrest
- Front head restraints
- Front/rear floor mats
- Heated front seats
- ISOFIX child seat mounting and top tether
- Luggage compartment mat
- Manual seat adjustment
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Sunvisors with vanity mirrors
- Twin leather upholstery + front sports seats
Packs
- Comfort and sound pack - A5/RS5
Passive Safety
- 2 x 3-point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side airbags
- Electromechanical parking brake
- Electronic Stabilisation Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- Front passenger airbag deactivation
- Height adjustable front seatbelts
- Hill hold assist
- Multi collision brake assist
- Pop-up bonnet for pedestrian protection
- Pre sense city
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning
- Variable restraint system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti theft alarm system
- Anti theft wheel bolts
- Immobiliser
- Remote central locking
Trim
- Aluminium ellipse silver inlays
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 141 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 142 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 140 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 45.6 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 44.8 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 45.6 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 34E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 7.1 |
| Engine Power - BHP | 204 |
| Engine Power - RPM | 4475 |
| Engine Torque - NM | 320 |
| Engine Torque - RPM | 1450 |
| Top Speed | 151 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 245/40 R18 |
| Tyre Size Rear | 245/40 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 TWIN SPOKE |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1371 mm |
| Length | 4697 mm |
| Wheelbase | 2764 mm |
| Width (including mirrors) | 2029 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 54 |
| Gross Vehicle Weight | 1975 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 450 l |
| Max. Loading Weight | 490 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 1700 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1485 kg |
| No. of Seats | 4 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.5 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars

Dacia targets 30% more UK car sales, thanks to good-value, larger cars
Dacia’s UK boss speaks to Auto Express about her bold plans to seize market share
News
27 Mar 2026
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT Arona vs Hyundai Bayon: Cheap 'n' cheerful small SUV showdown
SEAT has updated its long-running Arona SUV and Hyundai’s done the same with the slightly younger Bayon. We find out which one is best.
Car group tests
28 Mar 2026
Porsche Cayenne Electric review

Porsche Cayenne Electric review
The Porsche Cayenne is arguably the most convincing electric SUV yet, but performance might have been prioritised too much in a world where efficiency…
In-depth reviews
27 Mar 2026
