Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Hybrid Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1984 |
| Trim | Sport[Sound+Vision] |
| Price | £64,340 |
| Battery Capacity | 25.9 |
| Engine Power - BHP | 299 |
| Acceleration | 6 |
| Top Speed | 155 mph |
| Length | 4999 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 404 l |
| Minimum Kerbweight | 2150 kg |
Driver Convenience
- All wheel steering
- Audi application store
- Audi assistant
- Audi connect emergency call and service with audi connect remote and control
- Audi connect with Amazon Alexa Integration
- Audi digital key
- Audi drive select
- Audi phone box with wireless charging
- Audi virtual cockpit
- Automatic start/stop system with coasting functionality
- Bluetooth interface
- Head up Display
- Luggage compartment lid with Electric opening / closing
- MMI navigation plus with high resolution 14.5" OLED touchscreen colour display
- Power assisted steering
- Service interval indicator
- Smartphone interface includes wireless Apple carplay/Android Auto
- Voice control system
Engine/Drivetrain/Suspension
- 3 pin 10 amp domestic charging cable
- Compact e-tron charging system
- Fuel tank 46L
- Hybrid propulsion system
- Industrial connector CEE 32A, 230V, long and straight for the e-tron charging system
- Mode 3 charging cable for public charging (AC)
- Quattro with ultra technology
- Standard suspension
- Type 2 socket for AC charging
Entertainment
- Bang & Olufsen 3D Premium Sound System
- DAB Digital radio
- USB ports with higher charging capacity
Exterior Features
- Aluminium roof rails
- Audi Matrix LED technology
- Auto dimming rear view mirror
- Automatic-dynamic headlight range control
- Body colour door mirrors
- Body coloured door handles
- Dipped beam, main beam, position light, dynamic indicator and cornering light
- Door mirrors - electrically adjustable, heated, folding and auto dimming on both sides
- Dynamic light scenarios of the coming home/leaving home function when stationary
- Electric front/rear windows
- Frameless auto dimming interior rear view mirror
- Front illuminated door sill trims with aluminium inlay
- Headlight cleaning system
- LED headlights Plus incl. digital daytime running lights, turning light, all-weather light, motorway light, manouevring light and intersection light
- LED rear lights pro incl. brake lights, tail lights, rear number plate lights, reversing lights, continuous light strip
- LED third brake light
- Rain and light sensors
- Rear and side windows with heat insulating glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Roof spoiler
- Sport exterior inc Radiator grille, air inlets and diffuser in scandium grey as well as inlay in diffuser in selenite silver
- White rhombus logo projection light in exterior mirrors
- Window trim strips in aluminium look
- Windscreen with heat insulating and acoustic glazing
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- 4 zone deluxe automatic climate control
- 40:20:40 split folding rear seat bench with centre armrest and cup holders
- Centre armrest, front- adjustable angle with four settings
- Convenience auxiliary air conditioning
- Electrically adjustable front seats
- Front and rear floor mats
- Front head restraints
- Heated front seats
- i-Size child seat mounting on the front passenger side and outer rear seats, i-Size and top tether on the outer rear seats
- Manual steering wheel adjustment
- Net partition
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Standard Seats front
- Twin leather/artificial leather upholstery
- Twin-spoke leather steering wheel with multifunction and shift paddles
Packs
- Ambient lighting package plus with dynamic interaction light - A6
- Drive and Park assistance package - A6
- Protective warning assistance package - A6
Passive Safety
- 3x3 point rear seat belts
- Acoustic vehicle alerting system
- Black seat belts
- Convenience key with safelock
- Driver and front passenger airbags
- EBD - Electronic brakeforce distribution
- Electric rear child safety lock
- Electromechanical parking brake
- Electronic Stability Control (ESC) including ABS, ASR and EDL
- First aid kit with warning triangle and vests
- Front passenger airbag deactivation
- Seatbelt monitoring
- Side airbags front with head airbag system and interaction airbag
- Standard 18"steel disc brakes front and rear
- Tyre pressure monitoring system
Security
- Anti theft alarm
- Anti-theft wheel bolts
- Immobiliser
- Keyless Go
- Remote central locking
Trim
- Accents in the interior in aluminium look
- Decorative inlays with aluminium tangent and brass-anthracite
- Upper and lower interior elements in leatherette with contrasting stiching
- Wraparound interior elements in artificial leather
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 25.9 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 765 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 225 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 7 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 150 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Left Side Rear |
| Coupler/Connector Type | Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 11 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 20.7 |
| WLTP - EC AC Weighted (kWh/100km) - Comb | 21.7 |
| WLTP - EC AC Weighted (miles/kWh) - Comb | 2.9 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEH | 98 |
| WLTP - Equivalent AER (km) - Comb - TEL | 101 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEH | 61 |
| WLTP - Equivalent AER (miles) - Comb - TEL | 63 |
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6e-bis |
Emissions - PHEV
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb | 52 |
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb - TEH | 55 |
| WLTP - CO2 Weighted (g/km) - Comb - TEL | 52 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1984 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | NORTH SOUTH |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - PHEV
| WLTP - FC Ch Sus (l/100km) - Comb | 6.8 |
| WLTP - FC Ch Sus (mpg) - Comb | 41.5 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb | 2.3 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb - TEH | 2.4 |
| WLTP - FC Weighted (l/100km) - Comb - TEL | 2.3 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb | 122.8 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb - TEH | 117.7 |
| WLTP - FC Weighted (mpg) - Comb - TEL | 122.8 |
General
| Generation Mark | 6 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 40E |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 88 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 78 |
| NCAP Safety Assist % | 77 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 6 |
| Engine Power - BHP | 299 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 450 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 155 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 225/55 R18 |
| Tyre Size Rear | 225/55 R18 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 ARM |
| Wheel Type | 18" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1490 mm |
| Length | 4999 mm |
| Wheelbase | 2932 mm |
| Width (including mirrors) | 2099 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 46 |
| Gross Vehicle Weight | 2760 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1423 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 404 l |
| Max. Loading Weight | 610 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2150 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.4 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
