Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | COMMON RAIL |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Capacity - CC | 1968 |
| Trim | S Line[Sound+Vision] |
| Price | £43,880 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.2 |
| Top Speed | 129 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 143 |
| Length | 4531 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 488 l |
| Minimum Kerbweight | 1636 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise control
- Audi connect emergency call and service
- Audi connect remote and controls
- Audi drive select (Balanced/Individual, effeciency, comfort and dynamic)
- Audi virtual cockpit plus - 11.9" display
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- Driver attention and fatigue monitor with driver monitoring
- Front cross traffic assist
- Head up Display
- In-car-office assist
- Lane departure warning with emergency assist
- Panoramic curved display with 12.8" MMI navigation plus and MMI touch
- Park assist plus with parking system and 360 display
- Phonebox light with wireless charging
- Reversing camera
- Smartphone interface includes wireless Apple carplay/Android Auto
- Start/stop system
- Swerve assist and turn assist
- Traffic sign based speed limiter
- Voice control system with natural language interaction
Engine/Drivetrain/Suspension
- Comfort suspension
- Diesel particulate filter
Entertainment
- 2 USB-C ports with charge and data functions
- DAB digital radio module
- SONOS premium sound system
- USB interfaces with higher charging capacity
Exterior Features
- Acoustic glass for front door windows
- Acoustic windscreen
- Aluminium roof rails
- Aluminium window trim
- Audi Q3 lettering on the B-pillars
- Auto dimming door mirrors
- Auto dimming rear view mirror
- Body colour door mirrors
- Contrasting finish in volcano grey
- Electrically folding, adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Full paint finish
- Illuminated door sills with aluminium inserts at the front with S logo
- LED daytime running lights
- LED headlights plus with LED rear lights pro with continous light strip,illuminated Audi rings, rear
- LED third brake light
- Loading sill protector in stainless steel
- Main beam assist
- Privacy glass - dark tinted rear window, rear door and side windows
- Projection light in the exterior mirrors - Projects a graphic element onto the ground
- Q3 badging on the rear
- Rain and light sensors
- Rear side wing doors
- Rear window, rear door windows and rear side windows in clear glass
- Rear wiper
- Sports bumpers
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- 3 spoke flat top and bottomed leather multi function sport steering wheel with gear shift paddles and "S" badging
- 3-zone deluxe automatic air conditioning
- 4 way lumbar support for the front seats - electric with horizontal and vertical adjustment in four directions
- Black cloth headlining
- Front and rear floor mats
- Front and rear headrests
- Front centre armrest
- Heated front seats
- Height and reach adjustable steering wheel
- Interior storage compartment
- Leather/artificial leather upholstery combination with S emblem + front sports seats
- Luggage compartment lid, electrically opening and closing
- Manual front seats with height adjustment
- Rear seat bench plus with split folded 40:20:40
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals
- Steering wheel operating unit, gloss black
- Storage compartment in front centre console
Packs
- Ambient lighting package pro - Q3
- S line exterior styling pack - Q3
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- Convenience key with safelock
- Driver and front passenger airbag with passenger airbag deactivation
- Electromechanical parking brake
- Electronic stabilisation control including ABS, ASR and EDL
- First aid kit with warning triangle and high visibility vests
- Front emergency brake assist
- Hill hold assist
- i - Size child seat mounting on the front passenger side and i - Size and top tether on the outer rear seats
- Power operated child locks
- Seatbelt monitoring
- Three point automatic belts with belt tensioner and height adjustment
- Tyre pressure loss indicator
Security
- Anti theft wheel bolts
- Remote central locking
- Thatcham approved category 1 anti theft alarm
Trim
- Dark aluminium divergence inlay
- Interior elements in dinamica microfibre
- Interior trims in aluminium look
Wheels
- Tool kit and Jack
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 143 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 150 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 142 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1968 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 51.4 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 48.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 51.4 |
General
| AdBlue | Yes |
| Generation Mark | 3 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 22E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 87 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 80 |
| NCAP Safety Assist % | 78 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 60 mph (secs) | 9.2 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 3000 |
| Engine Torque - NM | 360 |
| Engine Torque - RPM | 1600 |
| Top Speed | 129 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 255/45 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 ARM |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1588 mm |
| Length | 4531 mm |
| Wheelbase | 2681 mm |
| Width (including mirrors) | 2087 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 55 |
| Gross Vehicle Weight | 2140 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1386 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 488 l |
| Max. Loading Weight | 504 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1636 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Jaecoo 8 review

Jaecoo 8 review
Jaecoo’s biggest car boasts a competitive price, surprising performance and seven seats, but its appeal for large families is limited
In-depth reviews
29 Apr 2026
Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag

Crucial new Volkswagen ID. Polo EV arrives with 283-mile range and £25k price tag
The new Volkswagen ID. Polo is the latest entrant in the rapidly-growing electric supermini sector that includes the Renault 5 Cupra Raval and Hyundai…
News
29 Apr 2026
New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy

New Geely EX5 Ultra offers new battery and an extra 13 miles more range to enjoy
The new EX5 Ultra is “well suited to active lifestyles and light towing” according to Geely
News
27 Apr 2026
