Skip advert
Advertisement
| Doors | 5 |
| Fuel Delivery | TURBO DIRECT INJECTION |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1498 |
| Trim | Vorsprung |
| Price | £44,745 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Acceleration | 9.4 |
| Top Speed | 128 mph |
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 163 |
| Length | 4484 mm |
| Width | 1849 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 410 l |
| Minimum Kerbweight | 1530 kg |
Driver Convenience
- 360 degree parking camera
- Amazon alexa Integration
- Audi connect safety and service (e-call)
- Audi drive select
- Audi lane departure warning
- Audi phone box with wireless charging
- Audi virtual cockpit plus
- Bluetooth interface
- Camera based traffic sign recognition
- MMI Navigation Plus with high resolution 10.1 inch touchscreen colour display
- Power operated tailgate
- Progressive steering
- Rear cross traffic assist
- Service interval indicator
- Smartphone interface includes wireless Apple carplay/Android Auto
- Start stop system with recuperation
- Voice control system with natural language interaction
Engine/Drivetrain/Suspension
- 48V Mild hybrid technology
- Adaptive suspension with damping control
Entertainment
- 2 USB-C ports with charge and data functions
- DAB digital radio module
- SONOS premium sound system
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Audi Beam uses LEDs to project Vorsprung logo
- Auto dimming door mirrors
- Auto dimming frameless rear view mirror
- Black roof rails
- Electrically folding, adjustable and heated door mirrors with integrated LED side indicators and kerb view function for passenger side
- Front and rear electric windows
- Front fog lights
- Grille vertical bars in aluminium silver/Matt
- Headlight washers
- High gloss black finish B and C pillars
- LED daytime running lights
- Matrix LED headlights with LED rear lights and dynamic front and rear indicator
- Panoramic opening glass sunroof
- Privacy glass dark tinted rear and rear-side windows (from B-pillar backwards)
- Rain and light sensors
- Rear diffuser strip in matt titanium black
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- S line bumpers in contrasting Manhattan grey
- Third brake light
Interior Features
- 12V socket in rear centre console
- 3 seat bench in 2nd row
- 3-spoke design with leather multifunction plus and gear shift paddles features S badging and grips in perforated leather with contrast stitching
- 4 way electric lumbar support for driver and front passenger
- 40:20:40 folding with manual adjustment for 60:40 forwards/backwards position and backrest angle
- Adjustable rear seat bench/backrest with centre armrest and cupholder
- Black cloth headlining
- Dual zone electronic climate control
- Electrically adjustable front seats
- Front and rear black floor mats with contrast stitching in rock grey
- Front and rear headrests
- Front and rear roof module including reading lights
- Front centre armrest
- Glove compartment lighting
- Heated front seats
- Height and reach adjustable steering wheel
- Illuminated door sill trims with S logo
- ISOFIX child seat mounting for front passenger with airbag deactivation and outer rear seat including top tether attachment point for outer rear seats
- Luggage compartment light
- Perforated leather gearknob
- Single front passenger seat
- Stainless steel luggage compartment sill finisher
- Stainless steel pedals
Packs
- Black styling pack - Q3 vorsprung
- Driver Assistance Pack - Q3
- Multi coloured extended ambient interior lighting pack - Q3
- Non smoking pack - Q3
Passive Safety
- 3x3 point rear seatbelts
- 6 airbags - Driver, front passenger, curtain and side windows
- Audi pre-sense front with pedestrain and cyclist recognition
- Electrically operated child locks on rear doors
- Electromechanical parking brake
- Electronic stabilisation control including ABS, ASR and EDL
- Hill descent control
- Hill hold assist
- Pre sense basic
- Seatbelt monitoring
- Tyre pressure warning
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Advanced key
- Anti theft alarm
- Anti theft wheel bolts
- Remote central locking
Trim
- Detail dashboard around MMI touch colour display in glass look, black with surround in aluminium look
- Leatherette door armrest
Wheels
- Tool kit
- Tyre repair kit
Advertisement
Emissions - ICE
| Standard Emissions | EURO 6 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb | 163 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEH | 165 |
| WLTP - CO2 (g/km) - Comb - TEL | 163 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1498 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 4 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Transmission | SEMI-AUTO |
Fuel Consumption - ICE
| WLTP - MPG - Comb | 39.2 |
| WLTP - MPG - Comb - TEH | 38.7 |
| WLTP - MPG - Comb - TEL | 39.2 |
General
| Generation Mark | 2 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 27E |
| Manufacturers Corrosion Perforation Guarantee - Years | 12 |
| Manufacturers Paintwork Guarantee - Years | 3 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 95 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 5 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 76 |
| NCAP Safety Assist % | 85 |
| Service Interval Frequency - Months | 12 |
| Service Interval Mileage | 9000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 9.4 |
| Engine Power - BHP | 150 |
| Engine Power - RPM | 5000 |
| Engine Torque - NM | 250 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
| Top Speed | 128 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/40 R20 |
| Tyre Size Rear | 255/40 R20 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 V SPOKE STAR |
| Wheel Type | 20" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1616 mm |
| Length | 4484 mm |
| Wheelbase | 2680 mm |
| Width | 1849 mm |
| Width (including mirrors) | 2024 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 58 |
| Gross Vehicle Weight | 2080 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1405 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 410 l |
| Max. Loading Weight | 550 kg |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 2000 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 1530 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.8 m |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns

Plug-in hybrids outpace EVs on battery degradation due to varied use patterns
While average battery state of health is roughly the same for EVs and PHEVs, varied use cases create more variance for hybrids
News
11 May 2026
