In-depth reviews
Audi Q6 E-Tron Estate 360kW SQ6 Quattro 100kWh Black Ed 5dr Auto [Tech]
Go toAll Models
Skip advert
Advertisement
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto [S+V]
- 185kW 83kWh Sport 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh Sport 5dr Auto [S+V]
- 285kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto [Sound+Vision]
- 285kW Quattro 100kWh Sport 5dr Auto [Sound+Vision]
- 185kW 83kWh Black Edition 5dr Auto
- 185kW 83kWh Black Edition 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto [S+V]
- 185kW 83kWh S Line 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh S Line 5dr Auto [S+V]
- 285kW Qtro 100kWh S Line 5dr Auto [Sound+Vision]
- 285kW Quattro 100kWh S Line 5dr Auto [S+V]
- 185kW 83kWh Edition 1 5dr Auto
- 185kW 83kWh Edition 1 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Edition 1 5dr Auto
- 185kW 83kWh Black Edition 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh Black Edition 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh Black Ed 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto [Tech]
- 225kW Performance 100kWh Black Ed 5dr Auto [Tech]
- 315kW Quattro 100kWh Black Edition 5dr Auto [Tech]
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Black Ed 5dr Auto [Tech]
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Black Ed 5dr Auto [Tech]
- 185kW 83kWh Edition 1 5dr Auto [S+V]
- 185kW 83kWh Edition 1 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh Edition 1 5dr Auto [S+V]
- 225kW Performance 100kWh Edition 1 5dr Auto [S+V]
- 285kW Qtro 100kWh Edition 1 5dr Auto[Sound+Vision]
- 285kW Qtro 100kWh Edition 1 5dr Auto[Sound+Vision]
- 225kW Performance 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 225kW Performance 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 315kW Quattro 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Vorsprung 5dr Auto
- 285kW Quattro 100kWh Launch Edition 5dr Auto
- 360kW SQ6 Quattro 100kWh Launch Edition 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Black Edition [Tech] |
| Price | £87,630 |
| Battery Capacity | 100 |
| Engine Power - BHP | 490 |
| Acceleration | 4.4 |
| Top Speed | 142 mph |
| Length | 4771 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 514 l |
| Minimum Kerbweight | 2350 kg |
Driver Convenience
- Adaptive cruise assist plus
- Attention and drowsiness detection with driver observation
- Audi application store
- Audi assistant
- Audi connect emergency call and service
- Audi connect navigation and infotainment
- Audi connect remote and controls
- Audi digital key (Sharing with additional users and other devices is not possible)
- Audi drive select
- Audi parking system plus includes 360 degree display with front and rear sensors
- Camera traffic sign recognition
- Comfort key with SAFELOCK
- Intersection assist
- Lane change assistant with exit warning system, rear cross traffic alert and rear turn assist
- Lane departure warning with emergency assist
- Park assist plus
- Progressive steering with servotronic
- Smartphone interface
- Swerve assist and turn assist
- Top view camera
- Traffic sign based speed limiter
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11KW onboard charger
- Mode 3 charging cable for public charging, 22 KW (AC)
- On-board charger up to 270 KW (DC)
- Plug n charge
- Second charging port (AC)
Entertainment
- DAB Digital radio
- Smartphone compartment with inductive charging function
Exterior Features
- Acoustic windscreen
- Auto dimming rear view mirror
- Black door mirrors
- Black roof rails
- Black window surrounds
- Door mirror memory
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors with auto dimming
- Front door sill trims with aluminium inlays, illuminated with 'S' logo
- Headlight cleaning system
- High beam assist
- LED 3rd brake light
- LED rear lights pro incl. dynamic rear indicators and illuminated light strip with animated coming and leaving home function
- Manually operated charging covers
- Matrix LED headlights
- Privacy glass
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- S exterior styling with radiator grille in Mythos black
- Side and rear windows in heat insulating glass
- Towbar preparation
- White rhombus logo projection light in exterior mirrors
Interior Features
- 3 bench rear seats in 2nd row
- 3 rear head restraints
- 3 zone automatic climate control including comfort remote pre-conditioning
- 40:20:40 split folding rear seat bench , centre armrest and cupholders
- 64L frunk storage space under the bonnet
- Black carpets
- Comfort front centre armrest
- Convenience auxiliary air conditioning
- Driver seat memory function
- Electrically adjustable front seats
- Front sport seats plus with 'S' embossed logo
- Heat pump
- Heated front and outer rear seats
- i-Size child seat mounting on the front passenger side and outer rear seats, i-Size and top tether on the outer rear seats
- Increased charging capacity for USB ports 2X100 Watts in rear, 2X60 Watts in front
- Integrated front head restraints
- Luggage compartment lid, electrically opening and closing
- Manually adjustable steering column
- Pneumatically adjustable lumbar support with massage function
- Single front passenger seat
- Stainless steel pedals and footrest
- Steering wheel grips in perforated leather and shift paddles
Packs
- Black styling package plus - Q6
- S Line interior package - Q6
- S Technology pack - Q6
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all seats
- Acoustic vehicle alerting system
- Airbags in front, front passenger airbag is automatically activated and deactivated
- E-tron sport sound
- Electric child locks
- Front emergency brake assist
- Front interaction airbag
- Front side and head airbags
- Hill hold assist
- Proactive passenger protection system for front, sides and rear
- Rear seat occupant reminder for child presence detection
- Seat belt monitoring
- Tyre pressure monitoring system
- Warning triangle and first aid kit
Security
- Anti-theft wheel bolts
- Thatcham approved category 1 anti theft alarm
Trim
- Accent surfaces and control buttons in gloss black
- Softwrap in Dinamica with contrast stitching
Wheels
- Tyre repair kit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 75 |
| Battery Capacity in kWh | 100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 3060 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 600 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 3 - Charge Time (Mins) | 80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 3 - Power Supply - kW | 50 |
| Battery Charging Scenario 4 - Charge Time (Mins) | 21 |
| Battery Charging Scenario 4 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 4 - Power Supply - kW | 270 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 270 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 94.9 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 17.8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 18.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 17.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 3.5 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.4 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 3.5 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 583 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 562 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 586 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 362 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 349 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 364 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Insurance Group 1 - 50 Effective January 07 | 50E |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 999999 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 4.4 |
| Engine Power - BHP | 490 |
| Top Speed | 142 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 255/45 R21 |
| Tyre Size Rear | 285/40 R21 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | 5 ARM |
| Wheel Type | 21" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height (including roof rails) | 1702 mm |
| Length | 4771 mm |
| Wheelbase | 2899 mm |
| Width (including mirrors) | 2193 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2965 kg |
| Luggage Capacity (Seats Down) | 1517 l |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 514 l |
| Max. Loading Weight | 615 kg |
| Max. Towing Weight - Braked | 2400 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| Minimum Kerbweight | 2350 kg |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 12.1 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term test: Renault 4 E-Tech Iconic+
Long-term tests
26 May 2026
Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive

Long-term test: MINI Aceman SE Exclusive
Long-term tests
23 May 2026
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start

Ford’s UK fightback has begun, and resurrecting the Fiesta and Focus is a great place to start
With both Ford and Vauxhall announcing their future plans, Paul Barker hopes it will address a lengthy decline
Opinion
27 May 2026
Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia

Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia
The Skoda Superb is one of the finest family cars money can buy. It’s our Deal of the Day for 28 May.
News
28 May 2026

