Skip advert
Advertisement
- 218i M Sport 4dr
- 218i M Sport 4dr DCT
- 218i [136] M Sport 4dr
- 218d M Sport 4dr
- 218i [136] M Sport 4dr DCT
- 218d M Sport 4dr Step Auto
- 220 M Sport 4dr Step Auto
- 220i M Sport 4dr Step Auto
- 220d M Sport 4dr Step Auto
- 223 xDrive M Sport 4dr Step Auto
- 220 M Sport Pro 4dr Step Auto
- 223 xDrive M Sport Pro 4dr Step Auto
- 223 xDrive M Sport Pro 4dr Step Auto [Tech+ Pack]
- 220 M Sport Pro 4dr Step Auto [Tech+ Pack]
- 218i Sport 4dr
- 218i [136] Sport 4dr
- 218i Sport 4dr DCT
- 218i [136] Sport 4dr DCT
- 218d Sport 4dr
- 220i Sport 4dr Step Auto
- 218d Sport 4dr Step Auto
- 220d Sport 4dr Step Auto
- 218i M Sport 4dr [Tech Pack]
- 218i M Sport 4dr DCT [Tech Pack]
- 218d M Sport 4dr [Tech Pack]
- 218d M Sport 4dr Step Auto [Tech Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr [Tech Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr DCT [Tech Pack]
- 220d M Sport 4dr Step Auto [Tech Pack]
- 220i M Sport 4dr Step Auto [Tech Pack]
- 218i [136] Sport 4dr [Live Cockpit Professional]
- 218i [136] Sport 4dr DCT [Live Cockpit Prof]
- 218d Sport 4dr [Live Cockpit Prof]
- 218d Sport 4dr Step Auto [Live Cockpit Prof]
- 220i Sport 4dr Step Auto [Live Cockpit Prof]
- 220d Sport 4dr Step Auto [Live Cockpit Prof]
- 218i M Sport 4dr [Plus Pack]
- 218i M Sport 4dr DCT [Plus Pack]
- 218d M Sport 4dr [Plus Pack]
- 218d M Sport 4dr Step Auto [Plus Pack]
- 220d M Sport 4dr Step Auto [Plus Pack]
- 218i M Sport 4dr [Tech/Plus Pack]
- 218i M Sport 4dr DCT [Tech/Plus Pack]
- 218d M Sport 4dr [Tech/Plus Pack]
- 218d M Sport 4dr Step Auto [Tech/Plus Pack]
- 220d M Sport 4dr Step Auto [Tech/Plus Pack]
- 218d M Sport 4dr [Tech/Pro Pack]
- 218d M Sport 4dr Step Auto [Tech/Pro Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr [Tech/Pro Pack]
- 220d M Sport 4dr Step Auto [Tech/Pro Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr DCT [Tech/Pro Pack]
- 220i M Sport 4dr Step Auto [Tech/Pro Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr [Pro Pack]
- 218i [136] M Sport 4dr DCT [Pro Pack]
- 218d M Sport 4dr [Pro Pack]
- 218d M Sport 4dr Step Auto [Pro Pack]
- 220i M Sport 4dr Step Auto [Pro Pack]
- 220 M Sport 4dr Step Auto [Pro Pack]
- 220d M Sport 4dr Step Auto [Pro Pack]
- 223 xDrive M Sport 4dr Step Auto [Pro Pack]
- M235i xDrive 4dr Step Auto [Plus Pack]
- 220 M Sport 4dr Step Auto [Tech+ Pack]
- 223 xDrive M Sport 4dr Step Auto [Tech+ Pack]
- M235i xDrive 4dr Step Auto [Tech/Plus Pack]
- 220 M Sport 4dr Step Auto [Tech+/Pro Pack]
- 223 xDrive M Sport 4dr Step Auto [Tech+/Pro Pack]
- M235i xDrive 4dr Step Auto
- M235 xDrive 4dr Step Auto
- M235i xDrive 4dr Step Auto [Pro Pack]
- M235 xDrive 4dr Step Auto [Pro Pack]
- M235i xDrive 4dr Step Auto [Tech Pack]
- M235i xDrive 4dr Step Auto [Tech/Pro Pack]
- M235 xDrive 4dr Step Auto [Tech+ Pack]
- M235 xDrive 4dr Step Auto [Tech+/Pro Pack]
| Doors | 4 |
| Fuel Delivery | TWIN TURBO |
| Transmission | Semi-auto |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Capacity - CC | 1499 |
| Trim | M Sport Pro |
| Price | £55 |
| Engine Power - BHP | 170 |
| Length | 4546 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1445 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 360 l |
Advertisement
Emissions - ICE
| CO | 0.124 |
| HC | 0.005 |
| NOx | 0.004 |
| Particles | 0.0002 |
| Standard Emissions | EURO 6 |
Engine and Drive Train
| Catalytic Convertor | Yes |
| Engine capacity (cc) | 1499 |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Cylinder Layout | IN-LINE |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders - Bore (mm) | 82 |
| Cylinders - Stroke (mm) | 94.6 |
| Engine Layout | FRONT TRANSVERSE |
| Gears | 7 SPEED |
| Number of Valves | 12 |
| Transmission | SEMI-AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| NCAP Adult Occupant Protection % | 78 |
| NCAP Child Occupant Protection % | 86 |
| NCAP Overall Rating - Effective February 09 | 4 |
| NCAP Pedestrian Protection % | 85 |
| NCAP Safety Assist % | 80 |
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 18000 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | Unlimited |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 170 |
| Engine Power - RPM | 4700 |
| Engine Torque - NM | 280 |
| Engine Torque - RPM | 1500 |
Test Cycles
| RDE Certification Level | RDE 2 |
Vehicle Dimensions
| Height | 1445 mm |
| Length | 4546 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Width | 1800 mm |
| Width (including mirrors) | 2070 mm |
Weight and Capacities
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 49 |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 360 l |
| Max. Roof Load | 75 |
| Max. Towing Weight - Braked | 1300 |
| Max. Towing Weight - Unbraked | 750 |
| No. of Seats | 5 |
| Turning Circle - Kerb to Kerb | 11.7 m |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age

New Peugeot E-408 review: updates fail to hide its age
Road tests
5 May 2026
Most Popular
New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover

New Jaecoo 9 flagship SUV coming to the UK to target the Range Rover
The new six-seat Jaecoo 9 SUV will be based on the Chery Fulwin T11, and it's coming to the UK
News
28 May 2026
Tiny new Honda Super-N has made it to the UK and will start from just £18,995

Tiny new Honda Super-N has made it to the UK and will start from just £18,995
Quirky electric city car is nearly half the price of the old Honda e, but it’s also much slower with 0-62mph in 14.5 seconds
News
29 May 2026
Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia

Car Deal of the Day: Skoda Superb Estate for just 18p more a month than smaller Octavia
The Skoda Superb is one of the finest family cars money can buy. It’s our Deal of the Day for 28 May.
News
28 May 2026


