Skip advert
Advertisement
- 6kW Ami 5.4kWh 2dr Auto
- 6kW Ami 6.3kWh 2dr Auto
- 6kW Ami 5.5kWh 2dr Auto
- 6kW Cargo 5.5 kWh Auto
- 6kW Cargo 6.3kWh Auto
- 6kW Pop 6.3kWh 2dr Auto
- 6kW Pop 5.5kWh 2dr Auto
- 6kW My Ami Peps 6.3kWh 2dr Auto
- 6kW My Ami Buggy 5.4kWh 2dr Auto
- 6kW Tonic 5.5kWh 2dr Auto
- 6kW Tonic 6.3kWh 2dr Auto
- 6kW Vibe 5.5kWh 2dr Auto
- 6kW Buggy 6.3kWh 2dr Auto
| Doors | 2 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | Ami |
| Price | £7,695 |
| Battery Capacity | 6.3 |
| Engine Power - BHP | 8 |
| Top Speed | 28 mph |
| Length | 2410 mm |
| Width | 1390 mm |
| Height | 1525 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
Driver Convenience
- Digital speedometer
Engine/Drivetrain/Suspension
- 6 kW electric motor
- Charging cable in passenger door (with Type 2 adapter)
Exterior Features
- Folding side windows
- Front windscreen with wash/wipe
- LED headlights with LED rear lights
- LED Indicators
- Panoramic sunroof
- Plastic exterior body panels
- Rear boot
- Two external manually-positionable rear-view mirrors
Interior Features
- Integrated head restraints
- Longitudinal adjustment for driver's seat
- Single front passenger seat
- Soft-touch interior seat padding
- USB charging point
- Ventilation fan with heater
Security
- Central locking
Wheels
- 14" steel wheels
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Capacity % guaranteed under warranty | 70 |
| Battery Capacity in kWh | 6.3 |
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 240 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 2.3 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Maximum Charging Rate - kW | 2.3 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Mileage | 100000 |
| Standard manufacturers Battery warranty - Years | 8 |
| Usable Battery Capacity | 5.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 8 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 7.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 7.8 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 7.8 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 75 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 46.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 46.6 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 46.6 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Service Interval Frequency - Months | 24 |
| Service Interval Mileage | 12500 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 60000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 3 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| Engine Power - BHP | 8 |
| Engine Torque - NM | 9.6 |
| Top Speed | 28 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 155/65 R14 |
| Tyre Size Rear | 155/65 R14 |
| Wheel Type | 14" STEEL |
Vehicle Dimensions
| Height | 1525 mm |
| Length | 2410 mm |
| Wheelbase | 1728 mm |
| Width | 1390 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 700 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 63 l |
| Max. Loading Weight | 217 kg |
| Minimum Kerbweight | 483 kg |
| No. of Seats | 2 |
Skip advert
Advertisement
Most Popular
Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner

Volkswagen T-Roc vs Toyota C-HR: two popular small SUVs, one winner
The second-generation VW T-Roc has landed to find the Toyota C-HR waiting to challenge it. Which SUV comes out on top?
Car group tests
9 May 2026
New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach

New Land Rover Defender updates suggest 'if it ain't broke...' approach
Land Rover isn’t fixing what isn’t broken with its hugely popular Defender
News
11 May 2026
New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese

New Skoda Karoq due in 2028 after rapid development to rival the Chinese
The new Skoda Karoq is being rapidly developed and our exclusive images show what it could look like
News
11 May 2026
