Skip advert
Advertisement
- 110kW V1 45kWh 5dr Auto
- 150kW V1 58kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V1 58kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V1 59kWh 5dr Auto
- 140kW V1 58kWh 5dr Auto
- 170kW V1 79kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V1 79kWh 5dr Auto
- 150kW V2 58kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V2 58kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V2 59kWh 5dr Auto
- 140kW V2 58kWh 5dr Auto
- 170kW V2 79kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V2 79kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V2 77kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V2 Edition 58kWh 5dr Auto
- 150kW V3 58kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V3 58kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V3 59kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V3 77kWh 5dr Auto [5 Seat]
- 169kW e-Boost V3 77kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost V3 79kWh 5dr Auto
- 170kW e-Boost Exclusive Edition 59kWh 5dr Auto
- 169kW e-Boost V3 Edition 58kWh 5dr Auto
- 240kW e-Boost VZ 79kWh 5dr Auto
- 240kW VZ 79kWh 5dr Auto
- 240kW e-Boost VZ First Edition 79kWh 5dr Auto
| Doors | 5 |
| Transmission | Auto |
| Fuel Type | Electric |
| Engine Capacity - CC | 1 |
| Trim | V2 |
| Price | £38,035 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Acceleration | 8 |
| Top Speed | 99 mph |
| Length | 4336 mm |
| Width | 1809 mm |
| Height | 1543 mm |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 385 l |
| Minimum Kerbweight | 1824 kg |
Driver Convenience
- 10.25" digital cockpit with 12.9" central display infotainment system
- Adaptive cruise control
- Attention and drowsiness assist with driver monitoring
- Augmented reality head up display
- Bluetooth
- Car 2X function
- Cross road assist
- Driving profile selection - Range, Comfort, Performance, CUPRA Individual
- Dynamic road sign display
- Dynamic steering
- e-call service
- Emergency steering support with turn assist
- Forward collision warning with automatic braking
- Front/rear park distance control
- Intelligent park assist with trained park assist and remote park assist
- Lane assist
- Lane change system with exit warning system
- Navigation system one infotainment
- PAS
- Rear traffic alert
- Rear view camera
- Right hand drive vehicle
- Tailgate
- Top view camera (front camera, rear camera, 2 side cameras)
- Traffic sign recognition
- Travel assist 3.0 - Semi-autonomous driving system, Traffic jam assist and Emergency assist
- Voice assistant
- Wireless charger
- Wireless full link smartphone integration with mirroring technology
Engine/Drivetrain/Suspension
- 11 kW Onboard charger
- 135kW DC charging capacity
- Charging cable mode 3, type 2/3 32 A
- Gear ratio 10,213
- Shock absorption in front
- Sports rear shock absorption
- Vehicle-to-load (V2L) capability
- Without charging cable mode2
Entertainment
- 2x USB sockets in front
- 2x USB sockets in rear, charge only
- CUPRA eSound
- DAB (Digital Audio Broadcasting) and AM/FM radio
Exterior Features
- Acoustic windshield
- Auto dimming rear view mirror
- Dark tinted rear windows
- Electric adjustable/heated/folding door mirrors
- Full LED headlights with adverse weather function
- Grey exterior mirrors
- Heat insulated glass
- Illuminated door handles
- LED 3rd brake light
- LED daytime running lights
- LED rear combination lamp with ceremony function and integrated Cupra Logo
- Light assist
- Rear side wing doors
- Rear wiper
- Windshield wiper with light/rain sensor
Interior Features
- 3 seat bench in 2nd row
- Aluminium pedals
- CUPRA emblem on steering wheel
- Dinamica cloth upholstery
- Dual zone climatronic air conditioning
- Electric auxiliary air heater
- Front bucket seats with 12 way electrically adjustable, pneumatically adjustable lumbar support and massage function
- Heated front seats
- Heated leather wrapped multi function steering wheel with satellite buttons
- Integrated front head restraints
- ISOFIX points in outer rear seats with top tether anchorage points
- Multi-colour ambient interior lighting
- Rear headrests
- Single front passenger seat
- Sunvisors with illuminated mirror
- Unsplit rear seat bench, split folding backrest, with centre armrest
Passive Safety
- 3 point seatbelts on all rear seats
- Driver and front passenger airbags with front passenger airbag deactivation, side airbag in front with curtain airbag and front interaction airbag
- Extended safety system with proactive passenger protection system
- Pre crash system
- Regenerative braking with One pedal drive
- Tyre pressure monitoring system
- Visual and acoustic seat belt reminder
Security
- Anti theft alarm system with interior monitoring in cab, backup horn and towing protection
- Anti theft wheel bolts
- Digital key
- Electronic immobiliser
- KESSY Advanced - Keyless start, keyless entry
- Keyless go central locking system
- Manual child locks
- Physical key card for digital key
- Preparation for alcohol interlock
Service/Warranty
- Warranty - 5 years/90,000 miles
Wheels
- Tool kit with tirefit
Advertisement
Electric Vehicle Data
| Battery Charging Scenario 1 - Charge Time (Mins) | 390 |
| Battery Charging Scenario 1 - Percentage Change | 0-100 |
| Battery Charging Scenario 1 - Power Supply - kW | 11 |
| Battery Charging Scenario 2 - Charge Time (Mins) | 26 |
| Battery Charging Scenario 2 - Percentage Change | 10-80 |
| Battery Charging Scenario 2 - Power Supply - kW | 135 |
| Battery Leased | No |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Charging Port Location | Right Side Rear |
| Coupler/Connector Type | CCS Type 2 |
| Maximum Charging Rate - kW | 135 |
| Usable Battery Capacity | 58 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb | 14.4 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEH | 16.7 |
| WLTP - EC (kWh/100km) - Comb - TEL | 14.2 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb | 4.3 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEH | 3.7 |
| WLTP - EC (miles/kWh) - Comb - TEL | 4.4 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb | 478 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEH | 413 |
| WLTP - Pure Electric Range (km) - Comb - TEL | 484 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb | 297 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEH | 257 |
| WLTP - Pure Electric Range (miles) - Comb - TEL | 301 |
Emissions - ICE
Engine and Drive Train
| Engine capacity (cc) | 1 |
| Gears | 1 SPEED |
| Transmission | AUTO |
General
| Generation Mark | 1 |
| Standard manufacturers warranty - Mileage | 90000 |
| Standard manufacturers warranty - Years | 5 |
| Vehicle Homologation Class | M1 |
Performance
| 0 to 62 mph (secs) | 8 |
| Engine Power - BHP | 190 |
| Engine Power - RPM | 5300 |
| Engine Torque - NM | 350 |
| Top Speed | 99 mph |
Test Cycles
| RDE Certification Level | N/A |
Tyres
| Space Saver? | No |
| Tyre Size Front | 235/45 R19 |
| Tyre Size Rear | 235/45 R19 |
| Tyre Size Spare | TYRE REPAIR KIT |
| Wheel Style | STORM |
| Wheel Type | 19" ALLOY |
Vehicle Dimensions
| Height | 1543 mm |
| Length | 4336 mm |
| Wheelbase | 2766 mm |
| Width | 1809 mm |
Weight and Capacities
| Gross Vehicle Weight | 2360 kg |
| Luggage Capacity (Seats Up) | 385 l |
| Max. Loading Weight | 536 kg |
| Minimum Kerbweight | 1824 kg |
| No. of Seats | 5 |
Skip advert
Advertisement
Have you considered?
Most Popular
Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive

Maybe I’m just getting old, but modern cars should be less complex to drive
Editor Paul Barker wants his car to act more like a car, and less like a smartphone
Opinion
1 Apr 2026
Best car engines of all time

Best car engines of all time
What makes a great internal-combustion motor? We explain why these petrols, diesels and even a hybrid made the list
Features
3 Apr 2026
Motability to force black box trackers on all drivers under 30 

Motability to force black box trackers on all drivers under 30
The Motability Scheme, which provides cars for disabled drivers, has faced new changes after Government tax hikes
News
2 Apr 2026


